| muzeum | kontakt | kadra | regulaminy

Wyniki konkursu "WIELKANOC z PISANKĄ"

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za zainteresowanie i udział w muzealnym konkursie „Wielkanoc z pisanką”. Jury konkursu dokonało oceny prac wyłaniając laureatów. W tym miejscu składamy serdeczne gratulacje dzieciom -  autorom nagrodzonych i wyróżnionych prac.

Obrzędowość wielkanocna w Polsce

Obrzędowość wielkanocna związana jest z najważniejszym świętem chrześcijańskim – Zmartwychwstaniem Chrystusa. W głębszej warstwie znaczeniowej zawiera w sobie również pozostałości obrzędów pogańskich odnoszących się do odradzania się natury po zimie. W tym znaczeniu święta wielkanocne odwołują się do rytuałów zapewniających płodność i urodzaj. Symbolicznymi elementami tradycyjnej obrzędowości wielkanocnej są przede wszystkim: zielona gałązka, woda, ogień a także pokarmy, w tym jajko i kołacz wielkanocny, tzw. paska.

Obrzędowość wielkanocna w Grecji i Bułgarii

Wielkanoc jest najważniejszym świętem dla chrześcijan. W Grecji i Bułgarii, podobnie zresztą jak w Polsce, ściśle kojarzona jest z wiosną i odrodzeniem się natury. W wielu specyficznych zwyczajach grecka i bułgarska obrzędowość wielkanocna odwołuje się również do czasów starożytnych.

Konkurs plastyczny „WIELKANOC z PISANKĄ”

Już wkrótce zasiądziemy przy wspólnym stole dzieląc się z bliskimi święconym jajkiem. Przed nami najbardziej radosne i wiosenne Święta Wielkanocne. Nieodłącznym elementem wielkanocnego stołu jest jajko - symbol rodzącego się życia oraz nadziei. Tradycją stało się zdobienie jajek, czyli wykonywanie pisanek.