| muzeum | kontakt | kadra | regulaminy

Palma wielkanocna – znak zwycięstwa

Palmy wielkanocne są powszechnie znanym atrybutem obrzędowości wielkanocnej. Zapowiadają najważniejsze dla chrześcijan święta Zmartwychwstania Pańskiego. W tym charakterze pełnią główną rolę podczas Niedzieli Palmowej, która zapoczątkowuje Wielki Tydzień i jest obchodzona na pamiątkę triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. W swym przekazie religijnym palmy symbolizują zarówno męczeństwo, jak i triumf zmartwychwstałego Chrystusa.

Muzeum nieczynne dla zwiedzających

W związku z podjęciem zdecydowanych kroków mających na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa SARS-COV-2 informujemy, że Muzeum Kresów w Lubaczowie, Zespół Zamkowo-Parkowy oraz Zespół Cerkiewny w Radrużu od czwartku 12 marca 2020 r. będą nieczynne dla zwiedzających do odwołania.

Cenne znalezisko

W lutym bieżącego roku, w trakcie remontu drewnianego domu przy ul. Mickiewicza 90 w Lubaczowie miało miejsce ciekawe odkrycie. Podczas zdejmowania sufitu w jednym z pomieszczeń na głowy pracowników wysypało się kilkanaście książek i wiele kartonowych rulonów.

Otwarcie wystawy: W sowieckim "raju". Losy mieszkańców powiatu lubaczowskiego pod okupacją sowiecką (1939 – 1941)

W niedzielę 23 lutego 2020 roku w gmachu głównym Muzeum Kresów w Lubaczowie została otwarta wystawa zatytułowana W sowieckim „raju”. Losy mieszkańców powiatu lubaczowskiego pod okupacją sowiecką (1939 – 1941)