ALBUMY KRESOWE

Ziemie wschodnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów w grafice ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Czy wiesz, gdzie znajduje się kraina zwana Kresami? Czy taka istniała? Czy ona jeszcze, a może ciągle, istnieje? Wiesz, gdzie urodził się Jan III Sobieski i Tadeusz Kościuszko? A gdzie ochrzczony został Adam Mickiewicz? Chcesz zobaczyć wspaniałe budowle i krajobrazy widziane oczami dziewiętnastowiecznego rysownika? Wiedziałeś, że w granicach dawnej Rzeczypospolitej istniała pomniejszona kopia rzymskiej bazyliki św. Piotra? Niemożliwe? Przyjdź i zobacz nową wystawę „Albumy kresowe” w Muzeum Kresów w Lubaczowie. Na wystawie prezentowane są przepiękne grafiki z XIX i początku XX w., a nawet kilka starszych, które przedstawiają, często już nieistniejące budowle miejscowości dawnych Kresów Rzeczypospolitej od Kowna i Wilna przez Grodno, Łuck po Lwów. Grafiki pochodzą ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Wystawie towarzyszy katalog autorstwa Mariusza A. Kasprzaka z pięknym tekstem „o krainie, której granic nie odnajdziemy na żadnej mapie”. Serdecznie zapraszamy! Wystawę można oglądać do końca lutego 2018 r.