Noc Muzeów 2016 w Lubaczowie

W niedzielne przedpołudnie 15 maja 2016 r. uroczyście zainaugurowano Noc Muzeów 2016 w lubaczowskim muzeum.

O godzinie 11.00 w Galerii Oficyna otwarto dwie wystawy współczesnej twórczości greckiej. Pierwsza wystawa fotograficzna pt. „Eleusis… cztery wspomnienia i sen„ prezentująca historyczne i współczesne oblicze miasta Elefsiny (Eleusis) niedaleko Aten. Fotografie autorstwa młodego artysty Vangelisa Gknisa uzupełniała kompozycja zatytułowana” Mythos”. Druga wystawa „Sztuka i Archiwum” poświęcona została artystycznej wizji przechowywania historii i refleksji nad dokumentacją dorobku społeczeństwa.

Na otwarciu wystaw obecny był Vangelis Gknis oraz Louisa Karapidaki, komisarz wystaw greckich. Swoją obecnością wernisaż uświetnił także Józef Michalik, starosta lubaczowski oraz Zenon Swatek, zastępca przewodniczącego Rady Miasta Lubaczowa.

W południe w gmachu głównym muzeum otwarta została wystawa malarstwa Sotera Jaxy-Małachowskiego, jednego z najwybitniejszych marynistów dwudziestolecia międzywojennego. Wystawa została zorganizowana ze zbiorów prywatnych Grzegorza Kudelskiego, komisarzem wystawy jest Katarzyna Łomnicka, znawczyni życia i dzieł Jaxy-Małachowskiego, autorka albumu poświęconego artyście.

Tego dnia muzeum czynne było do północy. Dla dzieci przygotowano w Galerii Oficyna kącik edukacyjny.

kwm