Otwarcie wystawy Wrzesień 1939 w powiecie lubaczowskim

W niedzielę 22 września 2019 r., w gmachu głównym Muzeum Kresów w Lubaczowie została otwarta wystawa zatytułowana: „Wrzesień 1939 roku w powiecie lubaczowskim”. Na ekspozycji zaprezentowano dokumenty i przedmioty ilustrujące działania wojenne z września 1939 roku na terenach należących dzisiaj do powiatu lubaczowskiego.

Po wystawie oprowadził Dariusz Sałek - kurator. Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9. pułku piechoty Legionów Marek Gwoździuk i Tomasz Szczepański zaprezentowali elementy uzbrojenia i sprzętu łącznościowego używanego m.in. we wrześniu 1939 roku.
Otwarciu wystawy towarzyszyła sesja historyczna. Z odczytami wystąpili pracownicy rzeszowskiego oddziału IPN: dr Piotr Chmielowiec „Zbrodnie bojówek ukraińskich dokonane na żołnierzach Wojska Polskiego i ludności cywilnej jesienią 1939 roku” oraz Tomasz Bereza „Po kapitulacji generała Monda. Działania oddziałów Wojska Polskiego na terenie powiatu lubaczowskiego w trzeciej dekadzie września 1939 roku”. Jako ostatni wystąpił Tomasz Róg, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie z odczytem „Losy i postawy ludności na terenie powiatu lubaczowskiego we wrześniu 1939 roku”.
Wydarzenie przygotowane zostało we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej – Oddział w Rzeszowie oraz Towarzystwem Miłośników Ziemi Lubaczowskiej. W otwarciu wystawy uczestniczyli również Zenon Swatek – starosta lubaczowski oraz Marek Małecki – przewodniczący zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej.