Rówieśnicy Niepodległej. 100 lat historii Polski z perspektywy najstarszych Polaków – dyskusja wokół książki

„Rówieśnicy Niepodległej – 100 lat historii Polski z perspektywy najstarszych Polaków” to książka będąca efektem projektu „100 100-latków na 100-lecie", realizowanego w ramach „Niepodległej” ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez wrocławski Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” i instytucje partnerskie z całej Polski.

Na kartach książki zebrano relacje osób urodzonych w 1918 r. i wcześniej, którzy z perspektywy własnego życia opowiadają o minionych 100 latach historii Polski. Wśród nich nie zabrakło mieszkańców ziemi lubaczowskiej: Lubaczowa, Nowego Lublińca, Załuża i Szczutkowa.
Dyskusję poprowadzi Jakub Gałęziowski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, a udział wezmą: dr Katarzyna Bock-Matuszyk i Marek Szajda z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, Karolina Żłobecka z krakowskiego Muzeum Nowej Huty – Oddziału Muzeum Krakowa oraz Piotr Zubowski z Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Spotkanie organizowane jest w ramach współpracy Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” i Muzeum Kresów w Lubaczowie i towarzyszy ekspozycji w Lubaczowie, na lubaczowskim Rynku, wystawy „Rówieśnicy Niepodległej” w dniach 3–30 listopada 2020 r.