Rówieśnicy Niepodległej. 100 lat historii Polski z perspektywy najstarszych Polaków – wystawa na lubaczowskim Rynku

„Rówieśnicy Niepodległej. 100 lat historii Polski z perspektywy najstarszych Polaków” to tytuł wystawy, którą w dniach 3–30 listopada 2020 r. można zobaczyć na lubaczowskim Rynku, dzięki współpracy Muzeum Kresów w Lubaczowie i Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu.

Jaki jest wynalazek stulecia? Czym jest niepodległość dla osób urodzonych w 1918 roku? Czego nigdy nie zapomną i jakie wydarzenie jest według nich – z perspektywy czasu – tym najważniejszym?
Na te i inne pytania odpowiadają rówieśnicy Niepodległej – osoby urodzone w 1918 r. i wcześniej, których opowieści zostały nagrane w ramach projektu „100 100-latków na 100-lecie”, realizowanego przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” w ramach WPR Niepodległa ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Na wystawie przeczytacie opowieści m.in. Jadwigi Żdan, Pauliny Fircowicz i Jarosława Furgały z Lubaczowa, Janiny Byry i Katarzyny Kogut z Nowego Lublińca, Katarzyny Załogi z Załuża i Rozalii Pietraszek ze Szczutkowa.
Wydarzeniami towarzyszącymi wystawie są: dyskusja online wokół książki „Rówieśnicy Niepodległej” (5 listopada 2020 r., godz. 18) i dyskusja pt. „Między wielką a małą historią – narracja w muzeach na pograniczach” (6 listopada 2020 r., godz. 18). Oba spotkania zobaczycie na profilu na facebooku Muzeum Kresów w Lubaczowie, www.facebook.com/muzeukresow