WARSZTATY MUZEALNE – OFERTA 2016/2017

OFERTA NA NOWY ROK SZKOLNY 2016/2017

„ZACZAROWANY ŚWIAT GLINY”

Od najdawniejszych czasów człowiek wykonywał z gliny różne przedmioty: wotywne figurki i pierwsze naczynia. Te ostatnie służyły jako jednostki miary, przechowywano w nich produkty spożywcze, czasem cenne przedmioty. Składano w nich spalone szczątki zmarłych lub dary ofiarowywane przodkom. Glinę wykorzystywano na wiele sposobów. Zapraszamy na spotkanie z zaczarowanym światem gliny. W części praktycznej wykonujemy gliniane figurki.

 „TAJEMNICE IKON”

Ikona w języku greckim znaczy obraz. Nie jest to jednak zwyczajny obraz, ale wyjątkowy. Malowane na grubych deskach, według ściśle określonych reguł wizerunki świętych ukazują nierzeczywisty, pozazmysłowy świat. W toku muzealnych zajęć poznajemy najpiękniejsze ikony z działu artystycznego muzeum, samodzielnie malujemy ikony.

„FARFURY I FARFURKI – CUDNA PORCELANA”

Tym wdzięcznym mianem określano w sarmackiej Polsce wszelkie wyroby z fajansu i porcelany, a nieraz nawet pięknie malowane garnki gliniane. Farfurowane naczynia o wytwornych kształtach, barwnie zdobione, były rzadkością, świadczyły o zamożności domu, o odbytych dalekich podróżach, czasem stanowiły świadectwo cennego łupu wojennego. Zapraszamy do świata cudnej porcelany i na zajęcia malowania ceramiki.

 „TKANINA CO TO TAKIEGO?”

Przybliżamy bogate tradycje dawniej kultywowane właściwie w każdym domu, dziś niemal zapomniane. Tkanina była obecna w codziennym życiu i bliska dla każdego, strój mówił nie tylko o statusie społecznym, ale również o znaczeniu wydarzeń, na które wkładano odświętny strój.

Zwiedzamy muzeum, poznajemy historią tkaniny i jej różne rodzaje. W części warsztatowej wykonujemy proste sploty oraz miniatury tkackie.

„TAŃCOWAŁA IGŁA Z NITKĄ”

Co to takiego haft? Jakie są rodzaje haftu? Na czym i jak powstaje? Odwołujemy się do prezentacji i zbiorów muzealnych. Zapoznajemy się z historią haftu, wzornictwem, technologią tworzenia haftu krzyżykowego, płaskiego oraz z elementami aplikacji. Tworzymy wzory haftów i dekoracyjne przedmioty.