Kwiecień 2019
PISANKI WIELKANOCNE JANINY KULIK Z ŁUKAWICY
Numer inwentarzowy: ML/E/1856
Datowanie: 2001 r.
Miejsce powstania: Łukawica, pow. Lubaczów, woj. Podkarpackie, Polska
Technika/materiał: wydmuszka jaja kurzego zdobione w technice batikowej
Wymiary: dł. 5,5-6cm
Opis. Wydmuszki z jaj kurzych zdobione na powierzchni rysowanymi lejkiem z woskiem motywami roślinnymi w formie kwiatów, listków, jodełek, gałązek, następnie dwa razy barwione w barwnikach naturalnych i sztucznych, w kolorach: brązowym, czerwonym, zielonym, niebieskim i czarnym.
Kontekst kulturowy.
Janina Kulik urodziła się i mieszka w Łukawicy. Zajmuje się pracą na roli i prowadzi gospodarstwo agroturystyczne.
Uprawia haft i koronkarstwo, z upodobaniem zajmuje się również plastyką obrzędową, a w tym pisankarstwem i wykonywaniem wieńców dożynkowych. Zajmuje się również florystyką i w tym zakresie komponuje stroiki okolicznościowe. Umiejętności plastyczne wyniosła z domu, zainspirowana przez mamę Franciszkę Wilczyńską, która zajmowała się koronką, pisankarstwem, malowaniem makat i wykonywaniem obrazów słomkowych.
W zakresie pisankarstwa artystka wypracowała swój indywidualny styl w zakresie techniki i dekoracji. Zdobnictwo pisanek oparte jest na dużych motywach kwiatowych wzbogacanych o gałązki, linie zygzakowate i inne elementy zaczerpnięte niejednokrotnie ze starszych wzorów.
Twórczyni brała udział w licznych wystawach i przeglądach twórczości ludowej w Warszawie, Przemyślu (konkurs na pisankę w Centrum Kulturalnym), Dynowie oraz w Narolu; uczestniczy w corocznych dożynkach powiatowych i diecezjalnych. Jej prace znajdują się w zbiorach rodzinnych w Łukawicy, Katowicach, trafiły także do USA. Kolekcję pisanek artystki posiada Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Izba Pamiątek w Lipsku.
J. M.