Sierpień 2016
Ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem
technika/materiał: farba olejna, grunt kredowy, płótno, deska
datowanie: lata 30. XX w.;
autor: Grzegorz Kuźniewicz
pochodzenie: Polska, Brusno Stare
wymiary: 95 cm x 60 cm
opis: Ikona przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem trzymanym na prawym ręku. Maria w błękitnej sukni okryta długim, białym maforionem, którym owinięte jest również Dzieciątko Jezus. Kompozycja utrzymana jest w stylistyce malarstwa zachodnioeuropejskiego. Jednak kilka elementów nawiązuje do tradycyjnego kanonu ikony, między innymi technika. Farba kładziona jest na deskę, na którą naklejone jest płótno i położona została warstwa gruntu.
Układ postaci nawiązuje do przedstawienia Madonny Tronującej, czy Sedes Sapientiae (Siedzisko Mądrości). W przedstawieniu tym odnajdujemy również gest charakterystyczny dla wizerunku Marii, typowego w rzędzie namiestnym ikonostasu, mianowicie Hodegetrii. Jest to najbardziej rozpowszechniony typ obrazowania Matki Boskiej (np. ikona Matki Boskiej Częstochowskiej). Maria w przedstawieniu tym na lewym ręku trzyma Dzieciątko Jezus, a prawą wskazuje na Nie, wskazuje Drogę do zbawienia.
Omawiane przedstawienie jest wspaniałym przykładem doskonałego połączenia sztuki Zachodu i myśli Wschodu. Wizerunek ten został przygotowany dla cerkwi w Bruśnie Starym, do rzędu ikon namiestnych. W muzeum przechowywana jest także druga ikona z tego rzędu, Chrystusa Pantokratora. Przedstawienie to również w głównym zarysie odwołuje się to tradycyjnego kanonu ikony jednocześnie utrzymane jest w stylistyce malarstwa zachodnioeuropejskiego. Ikona Matki Boskiej z Brusna Starego urzeka subtelnością wizerunku, zarówno Marii jak i małego Jezusa. Przywodzi na myśl prerafaelickie malarstwo drugiej połowy XIX w.
Autor obrazu - Grzegorz Kuźniewicz, znany przede wszystkim jako rzeźbiarz, dał się poznać również jako malarz realizacji monumentalnych, jak polichromie w cieszanowskiej cerkwi. Szereg realizacji jakie pozostawił po sobie Kuźniewicz świadczy o jego ogromnym talencie, wyczuciu estetyki i niezwykłym kunszcie jaki przebija z jego prac.