Martwa natura a la moderna

„Martwa natura a la moderna” - to nowa propozycja wystawiennicza Muzeum Kresów w Lubaczowie. Wernisaż wystawy odbył się w ostatnią niedzielę wakacji, 29 sierpnia 2010 r., o godzinie 10.00., w gmachu głównym Muzeum Kresów w Lubaczowie. Na ekspozycji znajdzie się kilkadziesiąt dzieł wybitnych malarzy polskich okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, w tym m. in.: S. I. Witkiewicza, L. Wyczółkowskiego, O. Boznańskiej, J. Pankiewicza. Tematem głównym wystawy jest martwa natura widziana przez pryzmat nurtów w sztuce przełomu XIX i XX w. Obrazy pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Muzeum im. S. Fischera w Bochni. Autorką scenariusza wystawy jest Maria Stopyra z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Wystawa czynna będzie do 10 stycznia 2011 roku.

W trakcie otwarcia wystawy odbędzie się uroczyste przekazanie do zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie obrazu „Wieczerza w Emaus”, wybitnego dzieła sztuki z XVII w. Płótno to jest darem Franciszka Herzoga, syna ppłk. Franciszka Herzoga, dowódcy I batalionu 39 pp. Strzelców Lwowskich w Lubaczowie, ofiary zbrodni katyńskiej. Obraz był prezentem ślubnym ppłk. Franciszka Herzoga i Ludwiki Pac-Pomarnackiej, który otrzymali od rodziców panny młodej z Wilna. Niezwykłe losy tego dzieła ściśle związane są z losami polskiej ludności na Kresach w czasie okupacji sowieckiej.

(J. M.)