VII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, Lubaczów 2011

W niedzielę 18 września 2011 r. w Muzeum Kresów w Lubaczowie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów laureatom VII Triennale Polskiego Konkursu Rysunku Współczesnego - Lubaczów 2011, które połączone było z otwarciem wystawy pokonkursowej.

Na tegoroczną, siódmą edycję konkursu, 163 artystów nadesłało 527 prac. Obradujące w dniach 6-7 maja 2011 roku jury, złożone z wybitnych artystów i krytyków sztuki w składzie: prof. Jacek Szewczyk /Wrocław/- przewodniczący, prof. Dorota Folga-Januszewska /Warszawa/, Louiza Karapidakis /Ateny/, prof. Leszek Mądzik /Lublin/, prof. Jan Pamuła /Kraków/, Stanisław P. Makara /Lubaczów/ - kurator konkursu, wybrało 117 prac 66 artystów do wystawy pokonkursowej.

Grand Prix VII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego otrzymał Jan Trojan z Łodzi za zestaw prac pt. „Jodełka Płaszczowa”. Jury doceniło połączenie idei, warsztatu oraz wrażliwości artystycznej, a także konsekwencję i rygor w realizacji prac. I Nagroda trafiła do Mateusza Lenarta z Krakowa za stworzenie nowej wartości artystycznej oraz szeroki horyzont techniki rysunku. II Nagrodę otrzymał Cyprian Biełaniec z Rzeszowa za niezwykle wysoki poziom warsztatu rysownika i siłę wizualnego odwzorowania oraz współczesną kontynuację tradycji iluzji w sztukach wizualnych. III Nagrodę przyznano Annie Kuc z Lublina za konceptualizację formy rysunkowej i zaskakujące wprowadzenie nowego języka do rysunku artystycznego. Jury przyznało także sześć równorzędnych wyróżnień dla: Ewy Ciszewskiej-Bombskiej, Magdaleny Karłowicz, Violetty Kulikowskiej-Parkasiewicz, Agnieszki Łukaszewskiej, Weroniki Tadaj-Królikiewicz oraz Katarzyny Tomaszewskiej.

Nagrody artystom wręczyli przewodniczący jury konkursu Jacek Szewczyk, rektor wrocławskiej ASP, Mirosław Karapyta Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Krzysztof Szpyt Wicestarosta lubaczowski. Na uroczystości obecni byli również, obok wyżej wymienionych, także ks. Andrzej Stopyra, proboszcz parafii p.w. św. Stanisława, Wiesław Bek - rzecznik prasowy Marszałka Województwa Podkarpackiego, Adam Margraf - Wiceburmistrz Lubaczowa, Mariusz Bobecki -Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sportu, dr Zygmunt Kubrak - Dyrektor Senior Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Kulminacją dnia był wieczorny spektakl „Drzewo” według sztuki Wiesława Myśliwskiego. Autorem i reżyserem inscenizacji był Stefan Szmidt aktor i malarz, który wraz z żoną Alicją Jachiewicz założył i prowadzi „Fundację Kresy 2000” - Dom Służebny Polskiej Sztuce Słowa Muzyki i Obrazu w Nadrzeczu k. Biłgoraja. W spektaklu wystąpili znani artyści scen polskich.

Wystawa czynna będzie do końca roku.