Pasterstwo na Podhalu w dawnej fotografii

Międzynarodowej wystawie „Kultura i natura: Europejskie dziedzictwo hodowli owiec i życia pasterskiego” towarzyszyła ekspozycja zorganizowana w głównym budynku Muzeum Kresów. Pokaz zatytułowany „Pasterstwo na Podhalu w dawnej fotografii” został przygotowany we współpracy z Muzeum Tatrzańskim im. Dr. Tytusa Chołubińskiego w Zakopanem. Komisarz wystawy, kustosz Anna Kozak, zaproponowała wybór ponad pięćdziesięciu reprodukcji fotografii z bogatej kolekcji zdjęć ze zbiorów zakopiańskiego muzeum.

Fotogramy zgrupowane zostały w dwa bloki tematyczne. W pierwszej części ukazywały szałasy pasterskie, tak mocno wpisane w górski krajobraz. Drugą część wystawy, poświęconą pasterskim zajęciom, tworzyły fotografie wykonane w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, w okresie gdy jeszcze niemal na terenie całych Tatr Polskich prowadzono wypas owiec i bydła.

Prezentowane fotogramy, powstałe w ciągu prawie półwiecza, od końca XIX po połowę XX wieku, są autorstwa wybitnych polskich fotografików: Walerego Eliasza, Avita Szuberta, Jana Sunderlanda, Tadeusza i Stefana Zwolińskich, Władysława Wernera, Zbigniewa Kamykowskiego.

Anna Kozak, w czasie otwarcia wystawy przedstawiła również interesujący wykład pt.: „Wypas kulturowy w Tatrzańskim Parku Narodowym”, poświęcony obecnej formie pasterstwa na Podhalu.

Wystawa udostępniona była w dniach: 19 maja - 15 października 2013 roku w budynku Muzeum Kresów w Lubaczowie.

(J. M.)