800 Lat Lubaczowa

W sobotę 17 maja 2014 r. od godziny 15.00 rozpoczęła się Europejska Noc Muzeów w Muzeum Kresów.

Głównym wydarzeniem tego dnia było otwarcie wystawy „800 lat Lubaczowa” poświęconej wielowiekowej, bogatej i burzliwej historii miasta. Dokonano również uroczystego otwarcia Wozowni Plebańskiej oraz została poświęcona kapliczka z Hurcza, oba obiekty były ostatnio konserwowane, dzięki czemu mogły cieszyć zwiedzających nowym blaskiem. Tą część programu uświetnił grą na dudach pochodzący z Lubaczowa, pan Piotr Szutka

W gmachu głównym Muzeum można było podziwiać wystawę czasową malarstwa Stanisława Dębickiego, artysty urodzonego w 1866 r. w Lubaczowie, profesora krakowskiej ASP i wszechstronnego  twórcy oraz malarstwa, również lubaczowianina, Mariana Kopfa, który w swoich  pracach przedstawił  miasto w czasie i tuż po wojnie.

Dla dzieci przygotowane były atrakcje w formie zabaw edukacyjnych i artystycznych. Uśmiech dzieci świadczył o trafności przedsięwzięcia.

Wieczorem odbył się koncert „Piła i harfa” duetu w składzie Anna Bojara-piła i Emilia Raiter-harfa.

Tego dnia Muzeum odwiedziło wielu zwiedzających, którzy przemierzali muzealne ekspozycje niemal do ostatniej chwili przed zamknięciem. Wśród znamienitych gości znaleźli się przedstawiciele władz lokalnych w tym burmistrz Lubaczowa pani Maria Magoń, która wraz z dr. Zygmuntem Kubrakiem uroczyście otworzyli wejście do wozowni, a ks. Andrzej Stopyra poświęcił kapliczkę. Przybyła także pani Grażyna Stojak Wojewódzki Konserwator Zabytków, dzięki wsparciu której udało się zakonserwować wozownię i kapliczkę, czego dokonała firma „Arkady”, której przedstawiciele panowie Bronisław i Bogusław Bulińscy również tego dnia przybyli do Lubaczowa.