Aktualności

Radosnego Alleluja! Niech Zmartwychwstały Chrystus napełni nas miłością, nadzieją i wiarą. Niech obdarzy nas siłą do podejmowania nowych wyzwań i realizacji zamierzonych planów. Niech Święta Wielkiej Nocy będą czasem spędzonym w gronie rodzinnym, wolnym od zgiełku i codziennych zmartwień. Z ufnością i optymizmem patrzmy w przyszłość.

„Trzeba mieć świadomość tego, że przeszłość jest wymazywana nie tylko na Podlasiu, tam i tu i teraz, ale i przecież od lat, na dawnych, wschodnich ziemiach Rzeczypospolitej. I to, jaki będziemy mieli stosunek do tego wymazywania tutaj, będzie miało decydujące znaczenie o upominanie się o pamięć tam. Dzięki takim ludziom, takim książkom i takim rozmowom, jeśli będziemy mieli szczęście, kiedyś, na Pograniczu i gdzie indziej, raz na zawsze kamienie przestaną lecieć i nikt nigdy nie będzie musiał uciekać od siebie”.

W 2023 r. kolekcja Stanisława F. Gajerskiego obejmująca naczynia ceramiczne związane z ośrodkiem garncarskim w Potyliczu przekazana została przez jego spadkobierców do zbiorów Muzeum Kresów w Lubacziwue. Połączenie tej kolekcji z zasobami Muzeum pozwoliło na stworzenie jednego z największych zbiorów ceramiki potylickiej w Polsce. W grudniu tego samego roku 25 obiektów z kolekcji poddano pracom konserwatorskim.

Za nami wernisaż wystawy pokonkursowej „Portret pastelowy im. Krzysztofa Krzycha”, przygotowanej we współpracy Muzeum z Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu. Wernisaż wystawy odbył się  w siedzibie głównej Muzeum 10 marca 2024 r. i był częścią obchodów jubileuszu 75-lecia szkoły.  Wystawa potrwa do 5 maja 2024 r.

W środę (6 marca) uczciliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Główne wydarzenia, dzięki życzliwości ks. proboszcza Dominika Samulaka, odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Łukawieckiej, miejscu nieprzypadkowym, ponieważ w ramach tegorocznych uroczystości chcieliśmy przypomnieć sylwetkę ks. Józefa Waląga, dawnego administratora parafii, kapłana niezłomnego, kapelana ZWZ-AK oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” ziemi lubaczowskiej, organizatora samoobrony przed UPA na tym terenie i więźnia władz komunistycznych.