Wernisaż wystawy Agnieszki Ciury "Skrojone przeszłością"

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy autorstwa Agnieszki Ciury pt. "Skrojone przeszłością. Wystawa malarstwa i ludowej makatki inspirowana kulturą i modą XIX-wieczną", który odbędzie się w niedzielę, 17 października 2021 r. o godz. 11 w siedzibie głównej Muzeum Kresów w Lubaczowie.

„Skrojone przeszłością” to wystawa malarstwa i ludowej makatki inspirowana kulturą i modą XIX-wieczną. Składa się na nią cykl pt.: „Obyczaj wyszyty tradycją", który ma na celu propagowanie piękna polskich obrzędów religijnych, obyczajów i tradycji.
Wykorzystanie elementów rzeszowskiego stroju ludowego w kompozycjach malarskich, tak charakterystycznego dla danego obszaru Podkarpacia ma za zadanie przybliżyć oglądającym piękno detali i ludowego folkloru. Projekt ten skupia się na zapisie tradycji Podkarpacia za pomocą sztuki i rzemiosła.
Do realizacji kompozycji malarskich posłużyły elementy rekonstrukcji kobiecego stroju rzeszowskiego z Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, kostium ludowy stylizowany na modę krakowską, używany współcześnie przez Koło Gospodyń Wiejskich w Błędowej Tyczyńskiej oraz stroje stworzone przez autorkę inspirowane ubraniami ludowymi.
Na wystawie prezentowane są również prace z poprzedniego cyklu pt. „Kobieta pod kloszem?", który nawiązuje do sytuacji kobiet w XIX wieku, czy też obrazy przedstawiające gorset napoleoński i wiktoriański, namalowane na podstawie rekonstrukcji krawieckiej autorki.
Projekt realizowany jest w ramach Stypendium Marszałka Województwa Podkarpackiego w roku 2021.
Wystawę w Muzeum Kresów w Lubaczowie będzie można oglądać w październiku i listopadzie 2021 r.

Agnieszka Ciura urodziła się w 1996 roku w Rzeszowie. Zajmuje się malarstwem i kostiumografią.
Ukończyła studia magisterskie w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego w pracowni Malarskiej pod kierunkiem prof. Tadeusza Boruty.
Inspiruje się sztuką XIX wieku, co często wykorzystuje w swoich obrazach stosując figuracje bądź stroje z epoki. Zajmuje się rekonstrukcją gorsetów i elementów garderoby z okresu napoleońskiego i wiktoriańskiego.
Uczestniczka kilku wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą. Laureatka konkursów międzynarodowych między innymi w Rosji i Chinach.
Brała udział w projektach artystyczno-naukowych, organizowanymi przez swoją Alma Mater, które są zwieńczone recenzowanymi monografiami. Uczestniczka kilku studenckich plenerów malarskich w tym PLENERIADY, organizowanej przez Galerię Stalową w Kazimierzu Dolnym