Wernisaż wystawy "Kolor, struktura, światło. Tkanina unikatowa"

W sobotę, 23 października 2021 r. w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie odbył się wernisaż wystawy „Kolor. Struktura. Światło. Tkanina unikatowa. Wystawa powstała we współpracy z Galerią Test działającą pod egidą Mazowieckiego Instytutu Kultury. Opiekę kuratorską nad wystawą objęli Barbara Kubrak, Jerzy Plucha oraz prof. Apoloniusz Węgłowski.

Uroczystą galę prowadził dyrektor Muzeum Piotr Zubowski, który powitał zaproszonych gości, Zenona Swatka, starostę powiatu Lubaczowskiego oraz licznie zebraną publiczność. Następnie przedstawił sylwetki artystów prezentujących prace na wystawie.
Autorami unikatowych tkanin są Dorota Grynczel (1950–2018), Anna Hlebowicz i Zygmunt Łukasiewicz”, troje artystów, których, jak podkreślił kurator wystawy, prof. Apoloniusz Węgłowski łączy wspólna głęboka idea mówiąca o jakości i pięknie sztuki. Refleksją o tej trudnej, wymagającej cierpliwości i konsekwencji dziedzinie sztuki podzielili się także twórcy: Anna Hlebowicz i Zygmunt Łukasiewicz.
Losy artystów splotły się wokół pracowni Tkaniny na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 70. Dorota Grynczel i Zygmunt Łukasiewicz studiowali w Pracowni Tkaniny profesora Wojciecha Sadleya, a potem razem na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 2012–2016 Dorota Grynczel była dziekanem Wydziału Malarstwa, zaś Zygmunt  Łukasiewicz do dziś prowadzi farbiarnię w Katedrze Tkaniny na macierzystej uczelni. W latach 2015–2019 w Pracowni Tkaniny doktorantka Anna Hlebowicz wspomagała działania edukacyjne pracowni.

Troje artystów, trzy indywidualności…

Dla Doroty Grynczel „punktem wyjścia jest natura, ale powstała tkanina w niczym jej nie przypomina”. Jej ręcznie haftowane na tiulu abstrakcyjne prace są zjawiskowe i delikatne. Anna Hlebowicz urzeka melancholią błękitów i monochromatycznymi tonacjami tkanin wykonanych z dżinsu. Zygmunta Łukasiewicza „inspirują rzeczy niezwykłe, niepojęte, niewytłumaczalne, dziejące się zarówno w kosmosie, jak i na ziemi”.’ Dla każdego z twórców zasadniczymi komponentami ich twórczej wizji jest światło, kolor oraz struktura. Tkaniny zachwycają wrażliwością na gradacje barw, niezwykłą grą świateł. Zaskakują oryginalną techniką i doskonałym warsztatem.

Ekspozycji towarzyszy katalog świetnie wydany edytorsko, opatrzony komentarzem, reprodukcjami prac oraz biogramami artystów.

Wystawa czynna od 23 października do 31 grudnia 2021 r.

Serdecznie zapraszamy i polecamy!