Ferie w Muzeum Kresów w Lubaczowie 2022

Zapraszamy do spotkania z kulturą żydowską do poznania charakterystycznych dla niej  przedmiotów, tradycji i symboli.

Program na I tydzień ferii dla dzieci w wieku 7 – 11 lat:

„Muzealne abc…” (16 lutego, godz. 10.00.-11.30)
To zaproszenie do wspólnej zabawy w poszukiwaniu muzealnych eksponatów według liter alfabetu. Wędrujemy po muzealnych wystawach w ich poszukiwaniu. Zdjęcia zabytków wklejamy pod odpowiednią literą na karcie muzealnej. Pracujemy w zespołach. Zwycięża ten, kto pierwszy wykona zadanie.

„Wokół świąt i tradycji żydowskich”(17 lutego, godz. 10.00 – 11.30)
Jakie jest najważniejsze święto żydowskie? Jak wygląda i pachnie tradycyjny stół szabasowy” Co to jest Chanuka i dlaczego w Chanukę zjada się pączki? Wspólnie poznamy magię żydowskich świąt i wykonamy bączka do gry w drejdla.

„W synagodze”(18 lutego, godz. 10.00 – 11.30)
Co Żydzi robią w synagodze. Poznamy wiele nowych ciekawie brzmiących słów, takich jak: aron ha – kodesz, bima czy tora. Dowiemy się, jak wygląda religijny strój żydowski i dlaczego Żydzi przywiązują do czoła skórzane pudełeczka. Zwiedzamy wystawy muzealne. Pracujemy z kartami edukacyjnymi. Rozwiązujemy zagadki, rebusy, piszemy i kolorujemy.

Program na II tydzień ferii dla dzieci w wieku 7 – 11 lat

„Ene, due, rabe. Gry i zabawy z dawnych lat” (23 lutego, godz. 10.00. – 11.30)

Prawie 100 lat temu żydowskie dzieci uczyły się w różnych językach: polskim, hebrajskimi i w jidysz. Wiele słów, których używamy w języku polskim pochodzi z jidysz np. bałagan, cymes czy ślamazara. A w co bawiły się dzieci 100 lat temu? Najczęściej spędzały czas na podwórku, a zabawki robiły same. Zagramy razem w klasy i w drejdla. Razem nauczymy się żydowskiej wyliczanki, poznamy litery alfabetu hebrajskiego, rozwiążemy nie jedną zagadkę.

„Korona i lew. Symbole w kulturze żydowskiej.” (24 lutego, godz. 10.00 – 11.30)

Gdzie możemy spotkać symbole żydowskie? Na sklepieniach synagog, na macewach – żydowskich nagrobkach, a może na przedmiotach religijnego kultu? Na zajęciach przyjrzymy się znakom i symbolom występującym w kulturze żydowskiej.

Dowiemy się jakie znaczenia kryją się za symbolami lwa, jelenia, korony czy księgi. Poszukamy symboli w przestrzeni muzealnych wystaw. Wykonamy też unikatowe magnesy.

„ Tradycje żydowskiej wycinanki” (25 lutego, godz. 10.00 – 11.30)

Wycinanka żydowska to bardzo stara tradycja. Wykonywane z papieru lub z pergaminu ostrym nożem stanowiły ozdobę domów i synagog. Najbardziej znanym rodzajem wycinanki były mizrachy. Zawierały wiele tradycyjnych żydowskich symboli: menorę, tablice Mojżeszowe, koronę Tory, otoczone były przez bogate ornamenty z motywami kwiatowymi i zwierzęcymi. Poznamy historię żydowskiej wycinanki, wykonamy własne prace.

 

Serdecznie zapraszamy!

Rezerwacja zajęć: Dział Edukacji, Muzeum Kresów w Lubaczowie, ul. Jana III Sobieskiego 4, 37-600 Lubaczów, tel. 166321802, 

Koszt zajęć: 7zł od dziecka