Ferie w Muzeum 2013

FERIE W MUZEUM – ŚLADAMI ROCZNIC
 
12 lutego - wtorek
19 lutego – wtorek
„Legenda powstania styczniowego” /10-12, 13-15 lat/
150. rocznica wybuchu powstania styczniowego jest okazją do przypomnienia wydarzeń związanych z powstaniem, jego przebiegiem i następstwami oraz z rolą pogranicza cieszanowsko-lubaczowskiego w działaniach powstańczych oddziałów. Prezentacja multimedialna, liczne materiały audiowizualne, bezpośredni kontakt z eksponatami przybliżają te zagadnienia.
 
13 lutego – środa
20 lutego – środa
„Był taki Pan – Matejko Jan” /7-9, 10-12 lat/
Był artystą wielkiego talentu i pracowitości. Pozostawił po sobie 350 obrazów, liczne szkice i rysunkowe notatki oraz wielu znakomitych uczniów. Zapraszamy na spotkanie z wielkimi dziełami Jana Matejki. Prezentacja multimedialna, wybrane obrazy, są pretekstem do rozmowy o malarstwie oraz wybranych wydarzeniach z historii Polski. Liczne zdania i zabawy przybliżają życie i warsztat artystyczny malarza.
 
„Wielkie dzieło Jana Matejki” /13-15 lat/
Widział w malarstwie rodzaj posługi, patriotycznego obowiązku. Pozostawił po sobie 350 obrazów, liczne szkice, ogromne ilości rysunkowych notatek, wielu znakomitych uczniów. Zapraszamy na spotkanie z wielkimi dziełami Jana Matejki. Wydarzenia uwiecznione na obrazach są pretekstem do rozmowy o dziejach Polski i ich interpretacji w sztuce. Prezentacja multimedialna oraz zadania przybliżają życie oraz warsztat artystyczny malarza.
 
14 lutego - czwartek
21 lutego – czwartek
„Andy Warhol i świat w kolorze” /7-9, 10-12 lat/
Marylin: zielona, turkusowa, błękitna, pomarańczowa, brzoskwiniowa, wiśniowa, biała, lukrecjowa, cytrynowa… Po śmierci aktorki Warhol postanowił wykonać sekwencje jej portretów. Szczególnie słynny jest dyptyk, czyli powtórzona stokrotnie twarz Marylin na wielkoformatowych płótnach, w jaskrawych kolorach. W podobny sposób artysta powielił inne obrazy: puszki zupy i kawy, butelki coca-coli… Dlaczego Warhol stosował sekwencje powtórzeń?, jaką posługiwał się techniką?, czy kolor odgrywał rolę? Na te i inne pytania wspólnie szukamy odpowiedzi. Prezentacja multimedialna, liczne zadania wspólna zabawa i kolorowanki pozwolą przybliżyć sztukę tego artysty. 
 
„Zupa w puszce – puszka w sztuce, czyli slów kilka o pop-arcie” /13-15/ 
Puszka zupy i inne obrazy Warhola sprawiły, że pod koniec 1962 r. jego nazwisko stało się synonimem złej sztuki. Obraz puszki Cambella z dnia na dzień stał się sztandarem, pod którym zaczęli występować entuzjaści poczynań artysty, jak również jego przeciwnicy. Warhol zawładnął wyobrażnią mediów i publiczności jak żaden inny artysta jego pokolenia. Zapraszamy na spotkanie ze sztuką tego kontrowersyjnego artysty. Prezentacja multimedialna oraz liczne zadania pozwolą przybliżyć sylwetkę twórcy oraz główne założenia pop artu.
 
15 lutego – piątek
„Bajkowo, baśniowo… W krainie ilustracji” /7-10 lat/
Ilustracje książkowe to dzieła obrazowe, które wiążą się z treścią tekstów, a przy tym ozdabiają książki.
Trudno wyobrazić sobie dobrą książkę, zwłaszcza dla dzieci bez ilustracji. Zapraszamy na spotkanie z wybitnymi polskimi ilustratorami między innymi: Antonim Uniechowskim, Marcinem Szancerem, Mają Berezowską, Janem Wilkoniem oraz ich dziełami. Prezentacja książek i ilustracji, wspólna zabawa „Jaka to bajka”? oraz warsztaty twórczej wyobraźni zagadnienie to przybliżają.
 
22 lutego – piątek
„Misie, ryby i papugi-Andy Warhol dzieciom” /7-10 lat/
Obrazy dla dzieci, nazywane również obrazami zabawek, to mało znany rozdział w twórczości artysty. W 1983 r. Bruno Bischofberger, szwajcarski agent Warhola, poprosił go o namalowanie serii obrazów dla dzieci na temat zabawek. Warholowi spodobal się pomysł i z entuzjazmem przystąpił do pracy, inspiracje czerpał z własnej kolekcji zabawek. Wybierał najprostsze motywy: małpy, papugi, psy, koty, misie panda, ryby, claunów… Zapraszamy na spotkanie z Andym Worholem i jego obrazami dla dzieci, oraz warsztaty plastyczne inspirowane twórczością artysty. 
 
„Poczuj się jak Andy Worhol” /13-15 lat/
Andy Warhol był jednym z najbardziej wpływowych artystów XX w.. Uznawany za „króla” pop artu i ikonę popkultury. Artystą, który przeszedł drogę od dobrze prosperującego grafika do artysty – gwiazdy, o popularności porównywalnej z gwiazdami filmowymi, czy idolami muzyki pop. Co było przyczyna jego ogromnej popularności? Zapraszamy na projekcje filmu oraz warsztaty dyskusyjne poświecone życiu i twórczości tego artysty.
 
Serdecznie zapraszamy!