Ferie w Muzeum 2015 - Lubimy sztukę

Muzeum Kresów w Lubaczowie serdecznie zaprasza dzieci oraz młodzież na zajęcia „Lubimy sztukę! z cyklu „Ferie w muzeum”. Spotkania odbywają się codziennie, od wtorku 3. lutego w budynku głównym muzeum, w godzinach od 11.00 do 13.00.

PROGRAM:

3 lutego, godz. 11.00 - 13.00

„MAŁE SPOTKANIA Z WIELKĄ SZTUKĄ”

Dział artystyczny Muzeum Kresów w Lubaczowie liczy blisko 4. tysiące eksponatów. Wśród nich są obrazy, rzeźby, grafiki, rysunki, przedmioty rzemiosła artystycznego, tkaniny. Poznajemy najcenniejsze i najpiękniejsze zabytki, a różnorodne zadania i zabawy edukacyjne  pomagają nam przybliżyć podstawowe zagadnienia ze świata sztuki.

4 - 6 lutego, środa, czwartek, piątek, godz. 11.00  – 13.00

„TAJEMNICE IKON”

Ikona w języku greckim znaczy obraz. Nie jest to jednak zwyczajny obraz, ale wyjątkowy. Malowane na grubych deskach, według ściśle określonych reguł wizerunki świętych ukazują nierzeczywisty, pozazmysłowy świat. W toku muzealnych zajęć poznajemy najpiękniejsze ikony z działu artystycznego muzeum, a potem wykonujemy własne, niezwykłe obrazy.

10 lutego, wtorek, godz. 11.00  – 13.00

„KOLOROWE WYCINANKI – SZTUKA LUDOWA”

Kolorowe wycinanki - dzieła ludowych artystów powstawały z potrzeby serca przedstawienia otaczającego świata. W uproszczony sposób ukazywały: przyrodę, zwierzęta, ludzi. Wykonywano je z papieru, bez wcześniejszego szkicowania wzoru, nożyczkami do strzyżenia owiec. Wycinanki stanowiły oryginalną dekorację ścian wiejskich domów. Na wybranych przykładach poznajemy historię wzornictwa, sposoby wykonywania ludowych wycinanek, a następnie projektujemy własne, niepowtarzalne prace.

11 lutego, środa, godz. 11.00 – 13.00

„URODA PRZEDMIOTU”

Sztuka użytkowa, inaczej sztuka stosowana, zdobnictwo lub rzemiosło artystyczne to sztuka projektowania pięknych przedmiotów codziennego użytku. Najcenniejsze przedmioty wyróżniają się unikalną formą, pomysłowością, zaskakują oryginalnym zdobnictwem. Poznajemy najpiękniejsze przykłady rzemiosła artystycznego w zbiorach muzeum, a następnie projektujemy swój własny, niepowtarzalny design. Malujemy, wykonujemy aplikacje na szkle, ceramice, tkaninie i różnych przedmiotach codziennego użytku.

12, 13 lutego, godz. 11.00 – 13.00

„ŚWIĘCI NA KAŻDY DZIEŃ”

Jak rozpoznać świętego? - po atrybucie jego. Wizerunki świętych: Jerzego, Piotra, Pawła, Barbary czy Mikołaja, które zobaczyć można w Muzeum Kresów w Lubaczowa to drzeworyty ludowych grafików z Płazowa. Na wybranych przykładach poznajemy warsztat artysty grafika, podstawowe techniki graficzne i narzędzia. Wykonujemy samodzielnie prace, matryce graficzne i odbitki.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

REZERWACJA ZAJĘĆ:

DZIAŁ OŚWIATOWY MUZEUM

TEL 16 632 18 02

Koszt zajęć w cenie biletu wstępu do muzeum, od każdego uczestnika 3 zł na poszczególne zajęcia lub karnet 12 zł na wszystkie spotkania.