Ferie w Muzeum Kresów w Lubaczowie 2017

Jeżeli pragniesz ciekawie i twórczo spędzić czas zapraszamy na muzealne zajęcia „Ferie z cyklem O”, warsztaty muzealne wsparte elementami zabawy, wykładem, pracą własną dzieci.

PROGRAM:

I TYDZIEŃ

17 stycznia (wtorek), godz. 11.00 – 13.00

„O TKACTWIE PRAWIE WSZYSTKO, spotkanie I /6 – 12 lat/

To nie do wiary!, że wprawna ręka z burzy kłaczków potrafi stworzyć nić, z której powstają kunsztowne tkaniny: kilimy, dywany, płótna. Prząść i tkać nauczył się człowiek już w czasach pradawnych, ale prawdziwy rozwój tkactwa nastąpił później. W wiejskiej społeczności tkactwem zajmowano się głównie zimą, gdy nie było pracy w polu. Do sporządzania tkaniny wykorzystywano surowce naturalne: len, konopie oraz owczą wełnę. Gościu muzealny! jeśli nie boisz się trudnych zadań, muzeum zaprasza, tkanie na „bardku” krajki czeka.

18 stycznia (środa), godz. 11.00 – 13.00

„O TKACTWIE PRAWIE WSZYSTKO”, spotkanie II /6 – 12 lat/

20 stycznia (piątek) lu, godz. 11.00 – 13.00

„O DOKUMENTACH I STARODRUKACH RĘCZNIE PISANYCH” /6 – 12 lat/

Warto wspomnieć, że w zbiorach muzeum przechowywane są najstarsze i unikatowe rękopisy i starodruki związane z Lubaczowem i regionem, jak np. przywilej dla Płazowa, z pieczęcią królewską Zygmunta III Wazy. Pieczęć monarsza odbita została w czerwonym laku, osadzona w zdobionej, metalowej puszce, przewieszona u dołu pergaminu na jedwabnym sznurze. W toku zajęć sporządzamy własne dokumenty i pieczęcie, piszemy gęsim piórem.

II TYDZIEŃ

24 stycznia (wtorek), godz. 11.00 – 13.00

„O NIEZWYKŁYCH WYNALAZKACH” /6 – 12 lat/

Zapraszamy na wyjątkowe zajęcia o historii wynalazków, choć przeznaczone dla dzieci zainteresować mogą nie jednego rodzica. Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez telefonów komórkowych, komputerów, internetu, a jak wyglądał świat wynalazków np. przed stu laty?, bez czego nie mogli się obyć wasi pra pradziadkowie? Na przykładzie muzealnych eksponatów wyjaśniamy działanie wielu niezwykłych urządzeń, wspierają nas anegdoty, ciekawostki oraz przednia zabawa.

25 stycznia (środa), godz. 11.00 – 13.00

„O KORONKOWYCH SKARBACH” /6 – 12 lat/

Sam wyraz koronka niesie z sobą delikatność i lekkość. Ażurowe serwety, obrusy, kołnierzyki, chusty, zapaski czy zasłonki to niezwykłe skarby.  Wykonanie koronki wymagało ogromnej zręczności i doświadczenia. Efektowne i artystyczne, o niezliczonej ilości motywów powstawały przy użyciu igły, klocka czy szydełka. Poznamy te najpiękniejsze ze zbiorów muzeum. Z koronek wykonamy własne prace - zimowy pejzaż, delikatny i niepowtarzalny jak płatki śniegu

27 stycznia (piątek), godz. 11.00 – 13.00

„O SZALONYM KARNAWALE” /6 – 12 lat/

W Polsce podobnie jak w innych krajach Europy, karnawał był czasem biesiad, tańców i nieustannej zabawy. Bawiono się i weselono we wszystkich stanach, w miastach oraz na wsi. Bawili się bogaci i biedni, młodzi, starsi. Urządzano wystawne bale oraz uczty, a od XVII w. modne bale kostiumowe i maskowe. Jak wyglądały swawolne i wesołe polskie zapusty obchodzone zgodnie z naszą tradycją, obyczajem i temperamentem dowiesz się przychodząc na nasze zajęcia. Wykonamy także maski, przydadzą się na karnawałowe szaleństwa!

Serdecznie zapraszamy!

Rezerwacja zajęć:

Dział Oświatowy, Muzeum Kresów w Lubaczowie, ul. Sobieskiego 4, 37 – 600 Lubaczów

tel. 16 632 18 02.

Koszt zajęć: 5.00 zł od dziecka