Ferie w Muzeum Kresów w Lubaczowie 2019

„ZATRZYMANE W CZASIE - FERIE W MUZEUM 2019”

Serdecznie zapraszamy dzieci, rodziców, opiekunów do spędzenia wolego czasu w Muzeum Kresów w Lubaczowie.  W  programie spotkania na wystawach, warsztaty artystyczne, etnograficzne, historyczne, zabawy edukacyjne i plastyczne. 

Wspólnie wyruszymy w podróż po muzealnych ekspozycjach w poszukiwaniu niesamowitych przygód, cennych  przedmiotów – muzealnych skarbów. „Przez dziurkę od klucza” odkryjemy nie jedną muzealną tajemnicę. Przekonamy się, jak to jest spędzić „Noc w muzeum”, przygotujemy się na obchody „Światowego Dnia Kota”, a „Serce od Walentego” zabierzemy ze sobą do domu.    

12.02.2019r., wtorek, godz. 11.00 - 12.30

 „W poszukiwaniu zabytków…

Spotykamy się na muzealnym szlaku, w otoczeniu niezwykłych przedmiotów – muzealnych eksponatów, cennych zabytków. Wyjaśniamy co to jest zabytek, czym się charakteryzuje, o czym opowiada. Pracujemy z kartami zadań, reprodukcjami eksponatów, odszukujemy je na wystawach. Zwracamy uwagę na detale oglądanych przedmiotów, próbujemy się czegoś więcej o nich dowiedzieć, rozwiązujemy zadania  związane z wybranym przedmiotem.

13.02.2019r., środa, godz. 11.00 - 12.30

„Tik!  - tak! Zegary przez wieki”

Żyjemy w czasach, w których zegarek towarzyszy nam na każdym kroku. Wstajemy rano,  o określonej godzinie, musimy zdążyć na czas do szkoły, na spotkanie, czy dodatkowe zajęcia. – i tak do wieczora. W dawnych czasach ludzie nie umawiali się na określoną co do minuty porę. Jak zatem  odmierzano czas? W toku zajęć dowiemy się co to jest czas i jak go odmierzano, poznamy muzealną kolekcję zegarów, wykonamy własne prace.

14.02.2019r., czwartek, godz. 11.00 - 12.30

„ Serce od Walentego”

Dzień 14 lutego, którego patronem jest św. Walenty stosunkowo od niedawna stał się w Polsce świętem zakochanych, nazywanym walentynkami. W obchodach walentynek europejskich, głównie angielskich i amerykańskich, najważniejsze są okolicznościowe kartki, z serdecznym pozdrowieniem lub miłosnym wyznaniem, adresowane do miłych, drogich osób, wysyłane anonimowo, bo wszystkie podpisane są jedynie imieniem Walenty albo Twój Walenty. Adresat sam musi się domyśleć, kto kryje się pod tym imieniem. Dlaczego św Walenty stał się patronem „od serca”. Jak wyglądają obchody walentynek w Polsce. Na te i inne pytania odpowiadamy w toku naszych zajęć. Przygotujemy też walentynki: serduszka, karteczki, dekoracje…

15.02.2019r., piątek, godz. 11.00 - 12.30

„Galeria kotów – sztuka z pazurem”

17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Muzeum pamięta o kocich przyjaciołach  i z okazji ich święta zaprasza na wyjątkowe i kreatywne zajęcia.
Dzień Kota uczcimy na wiele sposobów. Koty od zawsze inspirowały artystów, były pierwszymi odbiorcami i krytykami dzieł. Stały się tez bohaterami wielu przedstawień. Mimo tak długiego stażu we wspólnych kontaktach, koty wciąż uchodzą za zwierzęta tajemnicze - chadzają własnymi ścieżkami. Poznamy 10 najciekawszych obrazów, nie koniecznie z kotem w roli głównej, wykonamy własne prace: obrazki, maski…

19.02.2019r., wtorek, godz. 11.00 -12.30

„W poszukiwaniu zabytków 2"

Spotykamy się na muzealnym szlaku, w otoczeniu niezwykłych przedmiotów – muzealnych eksponatów, cennych zabytków. Wyjaśniamy co to jest zabytek, czym się charakteryzuje, o czym opowiada. Pracujemy z kartami zadań, reprodukcjami eksponatów, odszukujemy je na wystawach. Zwracamy uwagę na detale oglądanych przedmiotów, próbujemy się czegoś więcej o nich dowiedzieć, rozwiązujemy zadania związane z wybranym przedmiotem.

20.02.2019r., środa, godz. 11.00 – 12.30

„Tkane opowieści na zimowy wieczór”

Jeszcze do niedawna późną jesienią prawie w każdym domu rozstawiano w ogrzewanej izbie warsztat tkacki. Przy nim zimą, przy lampie naftowej, tkano tkaniny: na ubranie, pościel, do przykrycia łóżka. Kto zajmował się tkaniem, jak wyglądał warsztat tkacki? Z czego i w jaki sposób wykonywano dawniej tkaniny? Co to jest krosno, bardko, rama tkacka? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w toku naszych zajęć. Ponadto dowiemy się czym jest wątek i osnowa, jak wygląda szmaciak, pasiak, krajka i zapaska. Zapoznamy się z podstawowymi technikami tkackimi. Utkamy dekoracyjną tkaninę – z wełny i skrawków materiałów, a może nawet podkładkę pod kubek, bransoletkę lub etui na telefon.

21.02.2019r., czwartek, godz. 11.00 – 13.00

„Noc w muzeum”

Jak to jest nocą w muzeum?: ożywają eksponaty, bohaterowie toczą bitwy, prowadzą ze sobą dysputy, panowie i damy opuszczają obrazy?

 - Czas na małe tete a tete, a może porozmawiamy, jak to dawniej bywało, a jak dziś żyje się ludziom? Puścimy wodze  naszej wyobraźni,  uruchomimy wrażliwość, uwolnimy emocje, pomogą nam filmy i muzealne eksponaty. Wykonamy też własne prace - plastyczne oczywiście. Będzie się działo! Oj będzie!

22.02.2019r., piątek

„Przez dziurkę od klucza”

Zapraszamy do wspólnego „kompletowania” skrzyni pełnej skarbów i tajemnic: przedmiotów, wspomnień, pamiątek oraz opowieści. Po zapoznaniu się ze zbiorami muzeum  wybieramy  dowolny eksponat lub fragment muzealnej ekspozycji inspirujący do działania, opowiadania historii, tworzenia własnych opowieści, także fantastycznych. Z różnorodnych materiałów:  wycinków gazet, reprodukcji zabytków, fotografii, pocztówek… wyczarowujemy pełne zagadek i tajemnic prace, po czym zamykamy je w skrzyni, na klucz!