Świąteczne klimaty

- „PUK, PUK, ŚWIĘTY MIKOŁAJ!

Już wkrótce św. Mikołaj zapuka do drzwi. Odwiedzi dzieci niemal na całym świecie. Kim naprawdę był św. Mikołaj i jak wyglądało jego życie? Czego niezwykłego dokonał? Czy św. Mikołaj ma sobowtóra? Dlaczego kochają go dzieci, szanują marynarze, pasterze i panny na wydaniu? Życie św. Mikołaja pełne jest niezwykłych zdarzeń i zagadek. Możemy je razem poznać. Zapraszamy na muzealne spotkania. Opowiadamy  o legendzie św. Mikołaja i jej odzwierciedleniu w sztuce, wykonujemy własne prace.
Metody i formy pracy: dyskusja,  projekcja prezentacji lub filmu, zwiedzanie wystawy, praca plastyczna – kartka ze św.  Mikołajem, druk strukturalny lub linoryt.
Czas trwania: 90 min.

- „SPOTKANIE PRZY CHOINCE”

Kto wymyślił choinki? Poeta Konstanty Ildefons Gałczyński, a może jeszcze inny ktoś? Od kiedy choinka zdobi polskie domy? Jak wyglądały pierwsze „bańki”? Co oznaczały snopy zboża w izbie, kolorowy pająk wysoko u sufitu, a co bożonarodzeniowy opłatek ma wspólnego ze światem? Na te trudne pytania odpowiadamy w toku naszych zajęć, a na zakończenie, każdy miły gość wykona piękną pracę.
Metody i formy pracy: dyskusja, wykład, projekcja prezentacji lub  filmu, zwiedzanie wystawy, praca plastyczna – ozdoba choinkowa.
Czas trwania: 90 min.

- „ŻYDZI W LUBACZOWIE I ICH ŚWIĘTA”

Żydzi od wieków współtworzyli pejzaż kulturowy Lubaczowa. Cechowała ich jednak większa odrębność w sferze religijnej i obyczajowej. Wyjaśniamy różnice między kalendarzem żydowskim, a gregoriańskim. Poznajemy najważniejsze święta żydowskie i przedmioty im towarzyszące np. chanukija, balsaminka, talerz sederowy itp.
Metody i formy pracy: dyskusja, wykład, projekcja prezentacji, zwiedzanie wystawy, praca plastyczna – kartka na święto Rosz - haszana.
Czas trwania: 90 min.

- „WOKÓŁ WIELKANOCY”

Święta wielkanocne to jedne z piękniejszych w polskiej, chrześcijańskiej tradycji, bogate w obrzędy i zwyczaje. W toku muzealnych zajęć poznamy najciekawsze obrzędy i zwyczaje. Przypomnimy te najważniejsze, przybliżymy mniej znane, często zapomniane, odchodzące stopniowo w przeszłość. Proponujemy lekcje tematyczne: wykłady, pogadanki, prezentacje. Zapraszamy także na zajęcia plastyczne, w dowolnym wyborze.
Metody i formy pracy: dyskusja, wykład, projekcja prezentacji, zwiedzanie wystawy, praca plastyczna „Ziołowe pisanki”, batik.
Czas trwania: 90 min.