Wakacje w Muzeum

LETNIA OFERTA EDUKACYJNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Muzeum Kresów w Lubaczowie serdecznie zaprasza do skorzystania z letniej oferty edukacyjnej dla dzieci i młodzieży „Wakacje w Muzeum”:

- spotkania odbywają się w każdy czwartek w godz. od 10:00 do 13:00.

- zajęcia są bezpłatne

- ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rezerwację zajęć

- przyjmujemy zgłoszenia indywidualne i grupowe /grupy do 15 osób/

- zapraszamy dzieci i ich opiekunów

Rezerwacja zajęć:

sekretariat, tel. 16 632 18 02

Informacja:

mgr Grzegorz Dąbrowski /lipiec/

mgr Barbara Kubrak /sierpień/

PROGRAM

11 lipca

„Ślady przeszłości” /5-9, 10-12 lat/

W specjalnie przygotowanych mini stanowiskach archeologicznych dzieci odkrywają ślady przeszłości w postaci fragmentów ceramiki, elementów biżuterii, broni i narzędzi. W toku poszukiwań odgadują przeznaczenie, funkcję znalezionych „skarbów”. Wspólna zabawa kończy się spotkaniem na wystawie archeologicznej lubaczowskiego Muzeum.

18 lipca

„Przygoda z garncarstwem” /10-12, 13-15 lat/

Poznajemy historię garncarstwa i tradycyjne techniki garncarskie. W Muzeum Kresów w Lubaczowie. oglądamy kolekcję glinianych naczyń o różnym przeznaczeniu i różnorodnej formie. Podczas warsztatów samodzielnie wykonujemy gliniane naczynia.

25 lipca

„Fibule, broszki, zapinki. Dawna biżuteria” /10-12, 13-15 lat/

Jednym ze sposobów wykonania ozdób znanym już w epoce brązu było wygięcie i rozklepanie miedzianego lub brązowego druta. W ten sposób powstawały pierścionki, bransoletki, szpile, fibule, zausznice. Wiele takich zabytków znajduje się w Muzeum Kresów w w Lubaczowie. Zobaczymy je na wystawie, w części praktycznej nasi goście wykonają własną biżuterię.

8 sierpnia

15 sierpnia

„Plener malarski” /5-9, 10-12, 13-15 lat/

Plener malarski jest doskonałą okazją do szlifowania zdolności plastycznych. Dla osób początkujących jest to dobry moment do rozpoczęcia nauki rysunku i malarstwa. Intensywna praca twórcza w otoczeniu przyrody i zabytków sprzyja artystycznym poszukiwaniom, wypracowaniu indywidualnych środków wyrazu i malarskiej syntezy. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną twórczo spędzić czas w otoczeniu osób  zainteresowanych twórczością plastyczną. Oferujemy dostęp do różnorodnych materiałów plastycznych, dzięki czemu będzie można spróbować pracy w wielu technikach artystycznych i zyskać nowe umiejętności.

22 sierpnia

„Gdzie jest baranek” /3-5, 7-9, 10-12 lat/

Wspólnie z barankiem - bohaterem książki Zofii Strzałkowskiej zwiedzamy muzealną ekspozycję. Krok po kroku odkrywamy tajemnice pasterskiego świata: wyjście na wiosnę bacy z owcami na halę, mieszkanie w szałasie, rozpalanie świętego ognia - watry, przygotowywanie pożywienia, pasterski ubiór i świąteczny strój górali. Wszystko to przy dźwiękach muzyki, na kanwie bajek, legend, opowieści, przy zabawie i w oparciu o bogate materiały edukacyjne i audiowizualne.

Zapraszamy także na zajęcia plastyczne – rzeźbienie w glinie baranka.

25 sierpnia

„Folk po góralsku” /10-12, 13-15 lat/

 „Folk po góralsku” to propozycja połączenia codziennego życia z wyrafinowanym stylem folkloru Podhala, fascynacja urodą i barwnością góralskiego stroju. W toku muzealnych zajęć spróbujemy  motywy góralskie przenieść na codzienny ubiór, współczesny dizajn. Może staną się one źródłem pomysłów dla folkowych podkoszulków, pasków, czapek, biżuterii, kubków, podkładek, teczek, torebek… ?

Zapraszamy na warsztaty plastyczne inspirowane wizytą na wystawie. Zajęciom towarzyszą bogate materiały edukacyjne i audiowizualne.

Serdecznie zapraszamy!