Wakacje w muzeum 2017

 
„W STRONĘ JAPONII”
 
OSIEM SPOTKAŃ MUZEALNYCH 
OD 6 LIPCA DO 24 SIERPNIA 2017 R.
 
I. „SPOTKANIE Z JAPONIĄ” – 6 lipca, godz. 11.00 – 13.00
Dlaczego Japonia to kraj kwitnącej wiśni i co to jest „Hanami”. Dlaczego tak mało wiemy o tej kulturze i skąd się wzięły „japonki”. Jak szybko jeżdżą japońskie pociągi i czy Polacy mają swoje orgiami? Na te i inne pytania szukamy odpowiedzi. Zwiedzamy wystawy, poznajemy obyczaje, najciekawsze elementy kultury i sztuki japońskiej, a także jej wpływ na sztukę europejską i  polską. Muzealnym 
 
zajęciom towarzyszą rozmaite działania: prezentacja multimedialna, quiz, zabawa plastyczna.
II. „KWIAT WIŚNI” – 13.07., godz. 11.00 - 13.00
O Japonii słyszymy często: „Kraj kwitnącej wiśni”. Mieszkańcy tego kraju z niecierpliwością oczekują pory kwitnienia drzew wiśniowych, a potem urządzają wśród nich pikniki i podziwiają piękne kwiaty wiśni. W toku muzealnych zajęć wykonamy oryginalne zakładki do książek, z malowanym na tkaninie motywem kwiatu wiśni. Poznamy także rozmaite techniki zdobienia japońskich tkanin.
 
III. „JAPOŃSKIE INSPIRACJE. CERAMIKA” – 20.07., godz. 11.00 – 13.00
Ludność tego kraju zawsze ceniła glinę i chętnie jej używała. Do popularyzacji wyrobów ceramicznych szczególnie przyczyniła się ceremonia tradycji herbacianej oraz wyszukany sposób podawania potraw. Najpopularniejszą  i najbardziej charakterystyczna formą dla japońskiej ceramiki była i jest czarka. W zależności od swego przeznaczenia miały one różne kształty. Służyły do podawania ryżu, na ciastka i owoce, do picia herbaty i innych napojów. Za sprawą muzealnej ekspozycji poznamy rozmaite wyroby ceramiczne oraz wykonamy własne prace inspirowane kulturą japońską.
 
IV. „KALIGRAFIA JAPOŃSKA NIE JEST TRUDNA” – 27 lipca, godz. 11.00 – 13.00
Japończycy używają do zapisu zupełnie innych znaków graficznych niż my. Niektórzy nazywają je „krzaczkami” lub „hieroglifami”. Sami Japończycy mówią o nich kanji – znaki chińskie. Bardzo dawno temu w VI wieku „pożyczyli” je od Chińczyków. Podczas muzealnych zajęć poznamy podstawy języka japońskiego oraz uczymy się kreślić pędzelkiem wybrane znaki. 
 
V. „FUROSHIKI – SZTUKA PAKOWANIA” – 3 sierpnia, godz. 11.00 – 13.00
Furoshiki to kwadratowa chusta o przeróżnych rozmiarach.. W Japonii używa się jej do pakowania i przekazywania prezentów oraz przenoszenia rozmaitych rzeczy. Wykonuje się je z różnych tkanin,
m.in. z bawełny, jedwabiu, wiskozy, nylonu i w bogatej gamie kolorystycznej.  Poznamy sposoby pakowania przedmiotów o różnych kształtach w tkaninę oraz wykonamy własną torbę w technice furoshiki.
 
VI. „ORIGAMI I ŻURAWIE” - 10 sierpnia, godz. 11.00 – 13.00
Kwadratowa karta papieru odpowiednio zginana i składana może zmienić się w niezwykłe ptaki np. żurawie. W Japonii żuraw jest symbolem szczęścia i długowieczności. Bardzo często żuraw przynoszony jest osobom chorym, jako życzenie powrotu do zdrowia lub dołączany do prezentu. Opowiadamy o japońskiej sztuce orgiami, o żurawiu – co symbolizuje i jaki ma związek ze spełnianiem życzeń. Wspólnie zrobimy żurawie origami, napiszemy na nich swoje życzenia i wyślemy wysoko do nieba.
 
VII. „W JAPOŃSKIM OGRODZIE ZEN” – 17 sierpnia, godz. 11.00 – 13.00
Najsłynniejsze  japońskie ogrody związane są z tradycją buddyzmu zen: to suche ogrody krajobrazowe. W kamiennych ogrodach odpowiednio zagrabiony piasek „udaje wodę, np. morze, fale, nurt wody czy strumienia, a kamienie otoczone mchem lub trawą – wyspy i góry. Po takich ogrodach nie można spacerować, zazwyczaj  ogląda się je, można w nich także medytować lub zastanawiać się nad związkiem człowieka i przyrody, nad tym, że jesteśmy częścią natury. Poznamy zasady tworzenia tradycyjnych ogrodów japońskich, przygotujemy też własny ogródek „zen”.                                             
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   
VIII. „NIE TYLKO JAPOŃSKIE KWIATY” – 24 sierpnia, godz. 11.00 – 13.00
Kwiaty to jeden z ulubionych tematów japońskiej sztuki. Motywy kwiatów odnaleźć można nie tylko na obrazach, drzeworytach japońskich, ale i na różnych przedmiotach: pudełkach do kaligrafii, grzebieniach, ozdobnych szpilkach do włosów, porcelanie, tkaninach… Kwiaty były i są nadal inspiracją wielu europejskich i polskich artystów. My zwrócimy się w stronę polskiej łąki. Wykonamy maki, chabry i stokrotki, ułożymy z nich bukiety, upleciemy wianki, a potem powędrujemy w stronę lubaczowskiego Rynku…
ZAKOŃCZENIE WAKACJI W MUZEUM!
 
CO, GDZIE, KIEDY?
- Spotkania odbywają się w każdy czwartek, w godz. od 11.00 do 13.00.
- Prosimy o wcześniejszą rezerwację zajęć,  tel. 16 632 18 02
- Przyjmujemy zgłoszenia indywidualne lub grupowe /grupy do 25 osób/
- Zapraszamy dzieci oraz opiekunów,
- Zajęcia są płatne: 5.00 zł od dziecka.
Serdecznie zapraszamy!