Wakacje 2019

WAKACJE W MUZEUM 2019

„WAKACJE Z MODĄ”

PROGRAM DLA DZIECI (6 - 12 LAT)

I TYDZIEŃ

3 LIPCA, GODZ. 10.00 - 11.30

„PRZYSTANEK UBRANIE”

Na przestrzeni wieków spojrzenie na ubiór zmieniało się. Od początku okrycie ciała miało zabezpieczać człowieka przed deszczem, zimnem lub gorącem. Praktyczna funkcja odzieży związana była z warunkami życia i klimatem. Z czasem strój stawał się objawem społecznych i kulturalnych różnic między ludźmi. W dzisiejszych czasach ubiór stał się nieodzownym elementem kultury człowieka. Jest pewnego rodzaju językiem, ponieważ poprzez to, co nosimy, staramy się coś wyrazić. Od projektantów mody oczekujemy wyobrazi, talentu, a ich projekty traktujemy, jak wypowiedź artystyczną. Po obejrzeniu i próbie odpowiedzi na pytanie, czym jest ubiór dla Anity Żmurko-Sieradzkiej? zapraszamy na warsztaty. Wykonamy prace plastyczne inspirowane wystawą.

4 LIPCA, GODZ. 10.00 - 11.30

„LUBIĘ PROJEKTOWAĆ”

Spotkanie na wystawie, któremu obok zwiedzania towarzyszy pogadanka na temat wybranych zagadnień związanych z modą, jak np. kolekcja, projektant, projektowanie ubioru. Po obejrzeniu ekspozycji wspólnie zaprojektujemy kolekcje ubrań inspirowanych wystawą lub na dowolnie wybrane okazje. Do strojów dobierzemy rozmaite dodatki: torebki, buty, nakrycia głowy.

5 LIPCA, GODZ. 10.00 - 11.30

„KREACJA Z PIERWSZYCH STRON GAZET”

Po obejrzeniu wystawy Anity Żmurko-Sieradzkiej i próbie odpowiedzi na pytania czym jest dla artystki ubranie, co to jest moda?, skąd się bierze i o czym jest? przystąpimy do działania. Wykonamy kreacje „z pierwszych stron gazet” i to dosłownie. Zaprojektujemy strój  z przeczytanych i niepotrzebnych już pism. Będziemy ciąć, strzępić, miąć, składać, tworzyć harmonijki. Do łączenia i mocowania użyjemy taśm, sznurków, nici… Projekty wzbogacimy elementami origami. Przygotujemy mini pokaz z naszej kolekcji i sesję fotograficzną.

II TYDZIEŃ

10 LIPCA, GODZ. 10.00 - 11.30

„O MODZIE”

Moda wyraża gust danej epoki, wiąże się z obowiązującym poczuciem smaku, estetyką i wrażliwością. Proste lub wyszukane, eleganckie lub zbyt ozdobne ubrania mówią o tym, kim jesteśmy. Zapraszamy do podróży po świecie mody, od ekstrawaganckich kreacji starożytnego Egiptu po toalety legendarnych domów mody Chanel i Dior, a także dzieła najnowszych marek. Proponujemy różne ćwiczenia, m.in. wycinanie z czarnego papieru sylwetek charakterystycznych dla wybranej przez siebie epoki i umieszczanie ich na białym tle. Takie sylwetki były bardzo popularne w XVIII w.

11 LIPCA, GODZ. 10.00 - 11.30

„UPOLUJ SWÓJ STRÓJ”

Sezon na mamuty! Upoluj swój strój! Co się nosiło, gdy nas nie było? Oto jest pytanie. Tym razem za sprawą wehikułu czasu przeniesiemy się w odległą przeszłość. W czasach prehistorycznych nikt nie myślał o elegancji. Ubierano się tylko dla ochrony przed chłodem, śniegiem lub deszczem. Jeszcze nie potrafiono wytwarzać tkanin. W co się więc ubierano? W zwierzęce skóry. Nie ma przecież nic cieplejszego od futra. W toku muzealnych zajęć dowiemy się, jak wyprawić futro, z czego zrobione były pierwsze igły, a nawet jak wyglądały pradawne piękności. Jednym słowem to będzie opowieść o życiu naszych pra, pra, pra… przodków. Obejrzymy film i wykonamy prace plastyczne inspirowane tematem.

12 LIPCA, GODZ. 10.00 - 11.30

„DAMY I RYCERZE”

Średniowiecze to początek szycia strojów na miarę. Lubiano ubiory dopasowane do ciała. Kobiety nosiły długie, powłóczyste suknie. Na głowę nakładały wytworne czepce lub wysokie stożki o nazwie hennin. Mężczyźni przywdziewali krótkie tuniki z szerokimi rękawami, a na stopy wydłużone z przodu ciżmy. Na chwilę za sprawą naszej wyobraźni przeniesiemy się do świata warownych zamków, bladolicych piękności i dzielnych rycerzy. Poznamy średniowieczną modę i dawne obyczaje. Wykonamy inspirowane średniowieczną biżuterią brosze i zawieszki.

III TYDZIEŃ

17 LIPCA, GODZ. 10.00 - 11.30

DLACZEGO KOCHAMY BIŻUTERIĘ?”...

Do czego służy biżuteria? Odpowiedź wydaje się prosta - do uatrakcyjnienia stroju i podkreślenia urody osoby ją noszącej, a jednak to tylko część zadań kosztownych ozdób. Wyroby jubilerskie noszone na człowieku to także informacje o nim, o jego stanie cywilnym, o pozycji społecznej, o zasługach. Więcej dowiemy się na muzealnych zajęciach, także o tym, jaką biżuterię nosili ludzie w dawnych wiekach. W części warsztatowej wykonamy własną, letnią biżuterię: kolczyki, pierścionki, bransoletki…

18 LIPCA, GODZ. 10.00 - 11.30

„FRYZURY I MAKIJAŻE NA RÓŻNE TWARZE”

Jak błyszczeć na salonach? Jak uzyskać olśniewający wygląd i przyćmić rywalki? Nałóż na twarz bielidło, nie przejmuj się tym, że zawiera ono ołów. Przyczernij brwi spalonymi na węgiel migdałami albo przyklej skrawki mysiej skórki. Włosy zakręć w loki albo noś kunsztownie ufryzowaną perukę. To tylko nieliczne sekrety pięknego wyglądu. Chcesz je poznać? Prezentacja, filmy i obrazy punktem wyjścia do muzealnych zajęć, niezwykłych makijaży i nietuzinkowych fryzur.

19 LIPCA, GODZ. 10.00 - 11.30

„W ŚWIECIE PRZEDMIOTÓW”

Obecnie wszystkie przedmioty użyteczne wykonuje się w fabrykach wyposażonych w sprawne, skomplikowane maszyny. Czy to oznacza, że artysta nie ma żadnego wpływu na kształt tych wyrobów? Przeciwnie! W miejsce dawnego zawodu artysty rzemieślnika powstał specjalny zawód artysty projektanta. Jego zadaniem jest wykonanie wzoru według, którego przedmiot zostanie wykonany. W toku muzealnych zajęć wyruszymy w podróż w poszukiwaniu „muzealnych skarbów”, wyjątkowych przedmiotów, zabytków rzemiosła artystycznego. Wcielimy się w rolę artystów rzemieślników, projektantów, wykonamy ramki na pamiątkowe fotografie z wakacji w muzeum, stojak na „muzealną” biżuterię lub dekoracyjny świecznik, także „muzealny”.

Rezerwacja zajęć:

Dział Oświatowy, Muzeum Kresów w Lubaczowie,

ul. Sobieskiego 4, 37 – 600 Lubaczów,

tel. 16 632 18 02

Koszt zajęć: 5.00 zł od dziecka

 

Serdecznie zapraszamy!