Przystanek ubranie - program

„ANITA ŻMURKO – SIERADZKA. PRZYSTANEK UBRANIE”

PROGRAM EDUKACYJNY DO WYSTAWY CZASOWEJ

Wystawa „Przystanek ubranie” lubaczowskiej kreatorki mody Anity Żmurko Sieradzkiej jest pretekstem do rozważań o modzie i punktem wyjścia do działań plastycznych. Po wizycie na wystawie i obejrzeniu prac zapraszamy do muzealnego kącika mody. Sugerowane zajęcia:

„Lubię projektować”

Spotkanie na wystawie, któremu obok zwiedzania towarzyszy pogadanka na temat wybranych zagadnień związanych z modą, jak np.: kolekcja, projektant, projektowanie ubioru, pokaz mody itp.

Po obejrzeniu ekspozycji wspólnie zaprojektujemy kolekcje ubrań inspirowanych wystawą lub  na dowolnie wybrane okazje. Do strojów dobierzemy rozmaite dodatki: torebki, buty, nakrycia głowy… W zabawie w projektantów mody pomogą nam sylwetki lalek oraz kotków, modowe kolorowanki, rysunki postaci ludzkich, rozmaitych elementów oraz  biżuterii.

Z pierwszych stron gazet”

Po obejrzeniu wystawy i próbie odpowiedzi na pytania czym jest dla artystki ubranie, co to jest moda?, skąd się bierze i o czym jest przystąpimy do działania. Wykonamy kreacje „z pierwszych stron gazet” i to dosłownie. Zaprojektujemy strój  z przeczytanych i niepotrzebnych już pism. Będziemy ciąć, strzępić, miąć, składać, tworzyć harmonijki. Do łączenia i mocowania  użyjemy taśm, sznurków, nici… Projekty wzbogacimy elementami origami. Przygotujemy mini pokaz z naszej kolekcji i sesję fotograficzną.

„Przystanek ubranie”

Na przestrzeni wieków spojrzenie na ubiór zmieniało się.

Od początku okrycie ciała miało zabezpieczać człowieka przed deszczem, zimnem lub gorącem. Praktyczna funkcja odzieży związana była z warunkami życia i klimatem. Z czasem strój stawał się objawem społecznych i kulturalnych różnic między ludźmi. W dzisiejszych czasach ubiór stał się nieodzownym elementem kultury człowieka. Jest pewnego rodzaju językiem, ponieważ poprzez to, co nosimy, staramy się coś wyrazić. Od projektantów mody oczekujemy wyobrazi, talentu, a ich projekty traktujemy, jak wypowiedź artystyczną. Po obejrzeniu i próbie odpowiedzi czym jest ubiÓr dla artystki zapraszamy na prezentację „O modzie”.