„Ciche życie” - malarstwo Jerzego Tyburskiego

Wernisaż najnowszej, a zarazem ostatniej już wystawy w mijającym roku odbył się w niedzielę 6 grudnia 2015 r. o godz. 11.00 w „Galerii Oficyna” przy Muzeum Kresów w Lubaczowie. Na ekspozycji zatytułowanej „Ciche życie” zaprezentowano 37 obrazów znanego zamojskiego malarza o lubaczowskim rodowodzie - Jerzego Tyburskiego.

Wystawa zatoczyła swoisty krąg po kraju, by na koniec trafić do Lubaczowa, miejsca urodzenia artysty. W przestronnych salach „Galerii Oficyna”, położonej w plenerze starego parku zamkowego, prace Jerzego Tyburskiego znalazły doskonałe miejsce do ekspozycji wszystkich swoich walorów. Bazując na doświadczeniach malarstwa historycznego, głównie północnoeuropejskiego i włoskiego renesansu, twórca podjął dialog z rzeczywistością odwołując się do wspomnień z lat dziecinnych, spędzonych w podlubaczowskich Oleszycach.

Reminiscencje z okresu dzieciństwa i wczesnej młodości pojawiły się w również w czasie wernisażu. Artysta przybliżając przybyłym na wystawę gościom swoją twórczość, odwołał się do swych zapisków pamiętnikarskich. Ujawnił przy tym swój niewątpliwy talent literacki. Liryczne nastroje pojawiły się szczególnie we wspomnieniach z czasów dzieciństwa spędzonego w domu przy ulicy Kolejowej w Oleszycach. Liczne wędrówki po okolicznych zakamarkach, zaułkach ulicy, żydowskiego kirkutu, podmokłej doliny Przerwy, znalazły po wielu latach odbicie w jego twórczości malarskiej. Niezwykła wyobraźnia artysty wzbogaciła te wrażenia o nowe, często zaskakujące treści.

Obecność na wernisażu i wsłuchanie się w głos artysty, tak doskonale współgrający z efektem jego prac malarskich, była dla uczestników muzealnego spotkania dużym przeżyciem. Sam artysta czuł się jak u siebie w domu, tym bardziej, że na otwarcie przybyła jego rodzina zamieszkała w okolicach Lubaczowa. Rangę uroczystości podniósł fakt obecności przedstawicieli władz samorządowych: Zenona Swatka Wieceprzewodniczącego Rady Miejskiej Lubaczowa i Krzysztofa Szpyta Burmistrza Miasta Lubaczowa.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy malarstwa silnie osadzonego w przeszłości, w arkadii dzieciństwa, z licznymi odniesieniami do otaczającej nas rzeczywistości!

Wystawa czynna do końca stycznia 2016 roku.

(J. M.)

 

Jerzy Tyburski

22-400 Zamość, Rynek Wielki 3/2

www.jerzytyburski.pl

Urodzony w 1964 roku w Lubaczowie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studia na Wydziale Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dyplom w 1989 roku. W latach 1986-89 uczęszczał na zajęcia w pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika i adiunkta Jacka Wojciechowskiego w Instytucie Wychowania Artystycznego na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 2000 roku dyrektor BWA - Galerii Zamojskiej. Twórczość w dziedzinie malarstwa i grafiki.

Wystawy indywidualne

BWA, Biała Podlaska

Galeria sztuki Współczesnej, Zamość

Galeria Sztuki Polskiej, Montpellier (Francja)

Galeria Sztuki, Vorgeze (Francja)

Galeria „Za piecem”, Lublin

Galeria ZPAP „Pod Podłogą”, Lublin

Galeria Miejska, Międzyrzec Podlaski

Puławska Galeria Sztuki, Puławy

Miejski Ośrodek Kultury „Galeria Podlaska”, Biała Podlaska

Dom Kultury „Zacisze”, Warszawa

Galeria MBWA, Olkusz

Galeria ZPAP „Pryzmat”, Kraków

Muzeum Miasta, Wrocław

Ośrodek Kultury i Sztuki, Wrocław

Sacrofilm, Centrum Kultury Filmowej, Zamość

Galeria „Labirynt”, Kraków

Muzeum Mazowsza Zachodniego, Żyrardów

Puławska Galeria Sztuki „Dom Chemika”, Puławy

BWA „Jatki”, Nowy Targ

BWA Rzeszów

BWA Sandomierz

Galeria „Klatka”, Warszawa

Galeria ZPAP „Art.”, Lublin

Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA, Zamek Książ

Nagrody i wyróżnienia

2002 - wyróżnienie miesięcznika Art&Business „Obraz roku 2001”

2004 - nagroda Ogólnopolskiego konkursu Malarskiego „Autograf”

2010 - wyróżnienie, Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Konfrontacje”, Leszno

2013 - Zamojska Osobowość roku „Morando” 2012 (nominacja)

Prace w zbiorach

BWA - Galeria Zamojska, Galeria ZPAP w Lublinie oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą