Lipiec 2016

KUFEL NA WODĘ ZDROJOWĄ

technika/materiał: szkło białe

datowanie: lata 20.-30.  XX w.;

pochodzenie: Polska;

wymiary: 12 cm x 5 cm

opis: Kufel na wodę zdrojową o kształcie spłaszczonego walca z uchem. Na ściance podziałka i napis „TRUSKAWIEC”. Kufel ma nietypowy kształt ponieważ służył nie tylko do picia, ale także do jednoczesnego inhalowania się tym co z wody się ulatniało. Można również spotkać tzw. pijałki, które przypominają dzbanuszek bez pokrywki. Mają specjalny ustnik do picia i szerszy otwór na nos.

 

Truskawiec to miasto (obecnie Ukraina) położone niedaleko Drohobycza w rejonie lwowskim. W 1810 r. przypadkowo zostały odkryte tam źródła siarczanowe. … i tak się zaczęło. Początkowo tylko miejscowi używali wody w celach leczniczych. Później zaczęli przyjeżdżać z bliższych i dalszych okolic ludzie, którzy słyszeli o właściwościach tych wód. Mieszkańcy prywatnie organizowali, za drobną odpłatnością,  kąpiele w swoich domach.

Datę 1827 uważa się za powstanie uzdrowiska. Rozbudowano wówczas karczmę o pomieszczenia kąpielowe. Na przełomie XIX i XX w. nastąpił największy rozkwit uzdrowiska. W 1912 r. Truskawiec uzyskał połączenie kolejowe ze Lwowem.

W czasie II wojny światowej, po zajęciu miasta przez sowietów, stało się ono uzdrowiskiem Armii Czerwonej, zaś po wojnie pełniło rolę uzdrowiska wojskowego. W latach 60. XX w. ponownie podjęto rozbudowę uzdrowiska.