2011 – Laureaci

Grand Prix

JAN TROJAN

„Jodełka Płaszczowa I”, „Jodełka Płaszczowa II”, „Jodełka Płaszczowa III”

Uzasadnienie jury: Za połączenie idei, warsztatu i wrażliwości artystycznej oraz konsekwencję i rygor w realizacji prac.

Urodził się w 1949 r. Studiował na Wydziale Ubioru i Tkaniny w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie otrzymał dyplom w 1974 r. Uprawia malarstwo i rysunek inspirowane geometrycznymi aspektami realnych przestrzeni. Zrealizował wiele indywidualnych wystaw malarstwa i rysunku w kraju; uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Otrzymał wiele krajowych nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się w zbiorach publicznych i kolekcjach domowych. Jest profesorem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Mieszka w Łodzi.

I nagroda

MATEUSZ LENART

„Ślady czasu 01”, „Ślady czasu 02”, „Ślady czasu 03”

Uzasadnienie jury: Za poszerzenie horyzontów techniki rysunku oraz stworzenie nowej wartości wizji artystycznej.

Urodzony w 1987 r., artysta koncepcyjny i ilustrator. Studiuje na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Grafiki. Laureat Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2007 r. profesjonalnie związany z przemysłem gier komputerowych w Polsce. W wolnym czasie tworzy ilustracje do gier planszowych, filmów i reklamy.

II nagroda

CYPRIAN BIEŁANIEC

„Piekło II”

Uzasadnienie: Za niezwykle wysoki poziom warsztatu rysownika i siłę wizualnego odwzorowania oraz współczesną kontynuację tradycji trompe l’oeil (iluzji).

Absolwent Instytutu Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom otrzymał w 1983 r. Od 1992 r. członek Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Tworzy w technice pastelowej, olejnej i rysunku. Uczestniczył w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach i konkursach m.in.: VII Międzynarodowe Triennale Majdanek ’04, II Międzynarodowe Biennale Pasteli w Nowym Sączu, XX Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. W 2007 r. otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

III nagroda

Anna Kuc

„Obiekt 83070200561 – Rys. 1”, „Obiekt 83070200561 – Rys. 2”, „Obiekt 83070200561 – Rys. 3”

Uzasadnienie: Za konceptualizację formy rysunkowej i zaskakujące wprowadzenie nowego języka do rysunku artystycznego.

Urodzona w 1983 r. w Warszawie. Jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na którym w 2010 r. uzyskała dyplom w Pracowni Malarstwa pod kierunkiem prof. Wiesława Procia. Debiutowała w Šiaulų Galerija na Litwie w 2009 r. Obecnie mieszka i pracuje w Lublinie.

Wyróżnienia

EWA CISZEWSKA-BOMBSKA

 „Początek I”, „Początek II”

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, obecnej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom obroniła w 1987 r. w Pracowni Wklęsłodruku u prof. Leszka Rózgi. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1988–1989. Uprawia rysunek i grafikę. Brała udział w wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in.: Kostroma 1987, V Międzynarodowe Triennale Rysunku, Wrocław 1992, Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego, Lubaczów 1993, Mała Forma, Katowice 1994, Łódzki Salon Zimowy 1994, Triennale Plastyki, Częstochowa 1994, Esslingen 1995. Wśród zdobytych nagród znalazły się: konkurs „Maternitas”, Szczecin 1991 – wyróżnienie; konkurs „Faber Castell”, Poznań 1992 – wyróżnienie.

MAGDALENA KARŁOWICZ
„1”, „2”, „3” z cyklu „Horyzonty”

Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego w 2004 r. Otrzymała I nagrodę w konkursie „14 dni pod ziemią – Niezłomni z Piasta” (2007 r.), II Nagrodę Prezydenta miasta Częstochowy na VI Triennale Sztuki Sacrum (2006 r.) oraz nagrodę im. prof. Adolfa Ryszki dla najlepszego studenta rzeźby w roku akademickim 2002/2003 (2004 r.). Zajmuje się rzeźbą w szerokim jej rozumieniu, począwszy od portretu, przez obiekty efemeryczne, na małej formie rzeźbiarskiej kończąc. Porusza się również w innych dziedzinach sztuk wizualnych, choćby w rysunku i grafice. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych oraz kilkudziesięciu zbiorowych. Uczestniczka plenerów, festiwali, sympozjów, aukcji i targów sztuki.

VIOLETTA KULIKOWSKA-PARKASIEWICZ
„Bez tytułu”, „Bez tytułu”

Pochodzi z Świdwina. W 1995 r. uzyskała dyplom w zakresie grafiki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod kierunkiem prof. Leszka Kiljańskiego. Od 1995 r. członkini Związku Polskich Artystów Plastyków w Olsztynie. Od 1996 r. związana z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Olsztynie, następnie Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych, brała udział w wielu konkursach oraz wystawach zbiorowych w kraju i na świecie. Laureatka szeregu nagród i wyróżnień.

AGNIESZKA ŁUKASZEWSKA
„Portret I”, „Portret II”

Urodziła się w Krakowie w 1974 r. W latach 1995 – 2000 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem). W 2003 r. otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa. W 2008 r. uzyskała tytuł doktora na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Autorka wystaw indywidualnych (m.in.: „Agnieszka Łukaszewska. Rysunek i rzeźba” Galeria Centrum, Nowohuckie Centrum Kultury, Kraków 2005; „Agnieszka Łukaszewska, rysunek i obiekty” Nowosądecka Mała Galeria, Nowy Sącz 2010) oraz zbiorowych (m.in.: „Henkel Art Award 2005”, wystawa pokonkursowa, Warszawa 2005; „Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej”, Kraków 2009, wystawa pokonkursowa, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Kraków 2009). Jej prace są rodzajem dziennika – portretuje rodzinę, spotkane osoby, wydarzenia. Ważnymi wątkami w jej twórczości są także Nowa Huta i przodownicy pracy.

WERONIKA TADAJ-KRÓLIKIEWICZ
„I”, „II”, „III”

Urodziła się w 1980 r. Studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych, m.in.: Triennale Autoportretu im. J. Malczewkiego, Radom (2006 r.); V Olsztyńskie Biennale Plastyki o Medal Prezydenta, BWA Galeria Sztuki Współczesnej w Olsztynie, Olsztyn (2007 r.). Przedstawiała swoje prace również na wystawach indywidualnych, m.in.: Rysunek, Galeria Lustro, Mogilno (2007 r.); Rysunek i Malarstwo, Ratusz Miejski w Schneverdingen (2006 r.). Zdobyła pierwszą nagrodę w V edycji Olsztyńskiego Biennale Plastyki o Medal Prezydenta, a także wiele wyróżnień w licznych konkursach.

KATARZYNA TOMASZEWSKA
„Dziewiętnasty”, „Dwudziesty”, „Dwudziesty pierwszy”

Urodzona w 1987 r. we Wrocławiu. Od 2006 r. studiuje na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Uprawia głównie rysunek, który, jak sama mówi, jest dla niej najlepszym sposobem na zdobycie głębokiej wiedzy o osobie lub przedmiocie. Inspiracji szuka w naturze obserwowanych fragmentów i wydarzeń rozgrywających się w najbliższym otoczeniu. Swoją uwagę skupia na szczegółach, technice, subtelności i prostoty w przedstawianiu rzeczywistości. Konkursy i wystawy: „Shades of Grey” Exhibition, Accademia di Belle Arti di Brera, Mediolan 2009; Międzynarodowy konkurs Autoportret 2009, Stalowa Wola; V. Premio de Pintura y Escultura Figurativas, Madryt 2010; Nagroda Międzynarodowego Stowarzyszenia Sztuki, VII Międzynarodowe Biennale Rysunku, Pilsen 2010.

Nominacje

PIOTR JAKUB
„Lost Children I”, „Lost Children II”, „Lost Children III”

EDWARD JOSEFOWSKI
„Petra I”, „Petra II”, „Petra III”

DARIUSZ PIEKUT
„Miejsce XVIII”, „Miejsce XX”, „Miejsce XXI”

KATARZYNA ZIOŁOWICZ
„Bez tytułu”, „Bez tytułu”

Artyści zakwalifikowani do wystawy pokonkursowej

Piotr Bąk
„Bez tytułu”

Stanisław Białogłowicz
„Ostatnia wieczerza”, „Quo Vadis”

Ewa Bińczyk
„Wojna”, „Opłakiwanie”

Grażyna Brylewska
„Spa”

Janusz Cywicki
„Podwójnie ukryty – biały”, „Podwójnie ukryty – niebieski”, „Podwójnie ukryty – złoty”

Andrzej Desperak
„Rysunek 10.05.2010”

Jerzy Dmitruk
„Kwiaciarka I”, „Kwiaciarka III”

Elżbieta Dudek
„Kapusta I”

Urszula Dulewicz
„Moje mieszkanie”

Agnieszka Dziama
„Las 1”, „Las 2”, „Las 3”

Jan Ferenc
„Pejzaże możliwe I”, „Pejzaże możliwe II”

Ryszard Gancarz
„Tryptyk miejski 2010 – Segment A”, „Tryptyk miejski 2010 – Segment B”, „Tryptyk miejski 2010 – Segment C”

Tadeusz Gaworzewski
Z cyklu „Kamienica w mieście – Ka”, z cyklu „Kamienica w mieście – Od”

Łukasz Gierlak
„Requiem I”, „Requiem II”, „Requiem III”

Sławomir Grabowy
„List do D 27”, „List do D 26 – składany”

Jarosław Grulkowski
„Początek”, „Jeszcze nie wiem”

Magdalena Hoffman
„Ecce homo I”

Mateusz Jankowski
„Sen”

Joanna Janowska-Augustyn
„Ból (wg Caravaggio)”

Jacek Jaroszewski
„…more or less”

Renata Jaworska
„Bez tytułu z projektu: 119 – minute circle”

Janusz Karbowniczek
„Ślady A”

Grzegorz Klimek
„Kształt I”

Anna Kosarewska
„N7”, „N9” – z cyklu „Obiekt samopodobny”

Włodzimierz Kulej
„Bez tytułu I”, „Bez tytułu II”

Sławomir Kuszczak
„Trzy – trzecia historia ontologiczna”

Maciej Majewski
„Mare rostrum III”

Andrzej Markiewicz
„Pars pro toto… – kurortowo (laska II)”, „Pars pro toto… kurortowo – Grzebanie II”

Adam Martyniak
„Wobec zagrożenia”

Kamila Matwiejszyn
„Martwa – trójkąt”

Michał Misiak
„Interferencje 4/11”, „Interferencje 5/11”

Agnieszka Owsianik-Garncarek
„Rys. 02”

Paulina Poczęta
„Cień schronienia”, „Cień skrzydła”, „Cień szansy na aureolę”

Andrzej Prokopiuk
„Papierografit 1A”, „Papierografit 1B”

Adam Rokowski
„Bez tytułu”

Dariusz Słota
„Miks”

Maciej Surzycki
„Imperator”

Małgorzata Szewc
„Kompozycja XIV”, „Kompozycja XV” – z cyklu „Blachy romb – nięte kreski”

Agnieszka Szpyt
„Sobota”

Ewelina Szydełko
„Bez tytułu”

Bogdan Topor
„Last supper I”, „Last supper II”

Włodzimierz Witalis Tyc
„Fotografia”

Paweł Warchoł
„Obiekt 4”, „Obiekt 1/10b”

Apoloniusz Węgłowski
„Kompozycja 301”, „Kompozycja 303”

Ewelina Wiercigroch-Dudka
„Droga”, „Droga”, „Droga”

Joanna Wiszniewska-Domańska
„W labiryncie muzyki”

Katarzyna Wołodkiewicz
„Babel struktury”

Ksenia Woźniak
„Postać IX”

Krzysztof Wróblewski
„Zabawa z cieniem”, „Bartek, Rafał” – z cyklu „Izomorfy”

Marzena Zacharewicz
„Obiekt 1”

Piotr Żaczek
„Circuli XXII”

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój