mar 10 2024 - mar 10 2024

Plastyka Jarosławska. 75-lecie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu

Historia Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu ma swój początek w 1925 r., kiedy to w jarosławskiej „Budowlance” artysta-malarz, wybitny pedagog i animator sztuki Stanisław Kopystyński założył Kurs Rysunku i Malarstwa.

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych utworzono w 1948 r. Jego pierwsza siedziba znajdowała się przy ul. Jezuickiej, a w latach 60. dla potrzeb edukacyjnych wyremontowano i zaadaptowano budynek dawnej synagogi.

Obecnie szkoła prowadzi zajęcia teoretyczne i artystyczne w obu lokalizacjach. Dawna synagoga jest ostoją sztuki z wyjątkową salą wystawową, w której można podziwiać prace uczniów i wykładowców Liceum lub gościć dzieła uznanych artystów.

Szkoła może się poszczycić niezwykle bogatą ofertą edukacyjną. Są to takie przedmioty jak fotografia, film, projektowanie graficzne, projektowanie przestrzeni oraz techniki rzeźbiarskie, a także, idąc z duchem czasu, projektowanie ubioru, realizacje intermedialne, mural czy renowacja elementów architektury.

Bogactwo możliwości wyboru ścieżki kształcenia pozwala gronu pedagogicznemu wziąć udział w prowadzeniu młodych i zdolnych uczniów w kierunku realizacji pasji i odnalezienia się na rynku pracy. Przykładem połączenia mistrzowskiego, tradycyjnego warsztatu z nowoczesnością jest wystawa „Plastyka Jarosławska”, zorganizowana z okazji 75-lecia Liceum w 2023 r., prezentowana po raz pierwszy we wnętrzach galerii w dawnej synagodze w Jarosławiu oraz zaprezentowana we wnętrzach Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Na wystawie można podziwiać prace dawnych nauczycieli i ich uczniów, którzy dziś sami mierzą się z wyzwaniami pracy artysty-nauczyciela. Wśród nich znajdzie się wiele prac artystów związanych z ziemią lubaczowską, absolwentów jarosławskiego Liceum.

Wernisaż wystawy zaplanowano w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie na niedzielne popołudnie, 10 marca 2024 r., wystawa dostępna dla zwiedzających w terminie: 10 marca–12 maja 2024 r.
Nazwa wystawy
  • Plastyka Jarosławska. 75-lecie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu

Miejsce prezentowania
  • Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie

Czas trwania
  • 10 marca – 12 maja 2024 r.

Opieka kuratorska
  • Anita Żmurko-Sieradzka, Barbara Kubrak

 

 

 

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content