lip 22 2024 - lip 22 2024

Wędrująca Ikona Błogosławionych Ulmów

Ikona Błogosławionej Rodziny Ulmów jest dziełem sztuki współczesnej, powstałym w ramach mecenatu Fundacji Dobry Grunt z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Jej autorem jest Mateusz Środoń, malarz ikon. O powstaniu ikony mówi on tak:

W maju tego roku (2023) zostałem poproszony o namalowanie rodziny Ulmów. Intuicyjnie czułem, by przedstawić wspólne męczeństwo Ulmów i ratowanych przez nich Żydów. Zastanawiałem się, jak na ikonie można by pokazać także osoby, które Ulmowie ratowali. Dlatego też praca ma formę tryptyku – w centralnej części pokazany jest Józef i Wiktoria z dziećmi na tle domu, w którym ukrywali rodziny żydowskie i gdzie ponieśli śmierć. Na skrzydłach tryptyku pokazane są z kolei osoby, które Ulmowie przyjęli pod swój dach i z którymi wspólnie zginęli, czyli z jednej strony Goldmanowie, ojciec i czterech synów, a z drugiej strony siostry Lea Didner i Gołda Grünfeld z córeczką Reszlą.

Artysta pracował w oparciu o zachowane zdjęcia, materiały IPN, spotkania ze świadkami, materiały prasowe i publikacje. Jak podkreśla, każde dzieło sztuki jest także dziełem całej społeczności, w tym przypadku osób związanych z Fundacją Dobry Grunt.

Niezwykle pomocne przy pracy nad ikoną były fotografie wykonane przez bł. Józefa Ulmę.

Dzięki wielu zachowanym zdjęciom – wyjaśnia autor – zrobionym przez Józefa, wiemy dokładnie, jak wyglądał on, Wiktoria i sześcioro jego dzieci. Zachowały się też zdjęcia mężczyzn ukrywanych przez Ulmów.

Następnie dodaje:

Wizerunki Żydówek: Lei i Gołdy powstały na podstawie fotografii Józefa Ulmy, prezentowanych na wystawie przygotowanej przez Towarzystwa Przyjaciół Markowej. Choć ich tożsamość nie jest w stu procentach pewna. Lea i Gołda były sąsiadkami Józefa, wychowywały się trzy domy od jego rodzinnego domu, co było dla mnie bardzo poruszające.

Ikona bł. Rodziny Ulmów została przekazana na ręce dyrektora Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej 10 września, w dniu beatyfikacji.

Dyrektor Waldemar Rataj zaprosił Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie i Fundację Dobry Grunt do współtworzenia przedsięwzięcia edukacyjnego opartego na  idei wędrówki Ikony błogosławionej Rodziny Ulmów po świecie. Obecnie jest prezentowana w jednym z muzealnych pomieszczeń, gdzie można kontemplować jej przesłanie. Później zacznie wędrować – pielgrzymować do miejsc i ludzi, którzy będą chcieli się z nią spotkać.

Ikona autorstwa Mateusza Środonia jest dziełem obok którego nie można przejść obojętnie. Dyskusja wokół niego toczy się na różnych płaszczyznach i staje się inspiracją do podejmowania wyzwań edukacyjnych stanowiących nierozerwalną część misji Muzeum. Daje to liczne możliwości przy pracach nad projektem wędrówki ikony po świecie. Należy zwrócić uwagę, że dzieło Mateusza Środonia od samego początku ma podwójny charakter. Z jednej strony jest to „obraz” sakralny z drugiej artefakt muzealny. Ten podwójny charakter wymaga przy planowaniu wszelkich inicjatyw wokół ikony szczególnej ostrożności by z jednej strony nie ucierpiała jej sakralność, z drugiej by dopełnione zostały wszystkie wymogi jakie nakładane są przy przechowywaniu i udostępnianiu artefaktu muzealnego. Niezwykle bowiem łatwo byłoby poprzez błędne jej eksponowanie zrobić z niej kolejny pobożny feretron, czy zwykły obraz posiadający walory artystyczne, lecz będący ogołoconym ze swego ducha to jest sakralności. Zarówno jeden jak i drugi kierunek jest zły, a mówiąc o ikonie i eksponując ją należy szukać złotego środka.

Ikona, jak już wspomniano, niesie za sobą szereg treści. W zetknięciu odbiorcy z dziełem rodzą się pytania, wątpliwości jak również przychodzą natchnienia i inspiracje. Zdaje się, że gromadzą się one wokół trzech haseł: kanon, rodzina i dialog. Te hasła natomiast prowadzą nas dalej, ku wierze, nadziei, miłości, odwadze, etyce, religii itd.

Kanon, obowiązujący podczas pisania ikon symbolizować ma zasady jakimi winno się kierować w życiu. Przystępując do pracy nad ikoną, ikonopis przyjmuje ów kanon, by zgodnie z nim stworzyć obraz będący pochwałą Stwórcy – nietrzymanie się natomiast zasad kanonu sprawia, że dzieło staje się bohomazem (nieudolnie namalowanym obrazem, obrazą Stwórcy). Podobnie jak przy pisaniu ikon, tak i w życiu przyjmujemy pewien kanon, zasady którymi się kierujemy, starając się uczynić z naszego życia dzieło doskonałe. Trudno nie odnieść wrażenia, że Rodzina Ulmów kierowała się w życiu konkretnym zbiorem zasad – kanonem wiary, rozwiązywała dylematy moralne w świetle jasno przyjętych zasad etycznych. Życie Błogosławionych przepełnione było miłością, a chrześcijańska nadzieja pozwoliła w chwili próby na podjęcie decyzji cechującej się niezwykłą odwagę. Ulmowie tworzyli rodzinę na której możemy się wzorować, od której możemy uczyć się codzienności. Możemy również uczyć się budowania relacji i dialogu z otaczającym światem. Mówiąc o dialogu słusznie przychodzi w pierwszej kolejności na myśl dialog międzyreligijny – raczej niespotykanym do tej pory było przedstawianie na ikonach osób „nieświętych”, a już tym bardziej wyznawców innej religii, w tym przypadku wyznawców judaizmu. Jednakże ów dialog wybrzmiewa jeszcze na innej płaszczyźnie – płaszczyźnie codzienności. Życie Wiktorii i Józefa było nieustannym dialogiem z otaczającą ich rzeczywistością. Dialogiem, którego owocem było głębsze rozumienie świata, rozwój i coraz to nowe możliwości polepszania swojego bytu.

Zapowiedziana przez Dyrektora Muzeum p. Waldemara Rataja wędrówka ikony po świecie stawia przed jej organizatorami konkretne wymagania i zadania. Pierwsze, jak już wspomnieliśmy – odnalezienie złotego środka w prezentowaniu obrazu sakralnego – artefaktu muzealnego. Drugie znacznie obszerniejsze – stworzenie przedsięwzięcia, które ma cel edukacyjny. Ikona poprzez swój sakralny charakter jest oknem na transcendencję, a przez swą wędrówkę tworzy sytuację edukacyjną. Wymienione powyżej hasła (kanon, rodzina, dialog) są tylko propozycją jak grupować tematy, które rodzą się poprzez kontakt z ikoną. Ułatwiają one również stworzenie pewnego klucza, w którym poruszać się będą organizatorzy wędrówki.

Wybór Zespołu Cerkiewnego w Radrużu jako miejsca ekspozycji ikony ma szczególne znaczenie. To nie tylko miejsce, w którym można zwiedzić zabytek światowego dziedzictwa architektury i sztuki sakralnej, ale także znaczący ośrodek muzealny specjalizujący się w prezentacji sztuki ikony. Mamy nadzieję, że pobyt tryptyku markowskiego w tym miejscu będzie stanowić dobrą okazję do kontemplacji dzieła Mateusza Środonia w przestrzeni dziedzictwa sakralnego organicznie nasyconego teologicznie i zaświadczającego o wartościach, na których ufundowana była dawna Rzeczpospolita. Historyczna cerkiew z Radruża to dziś także znakomite studium tego jedynego w swoim rodzaju republikańskiego dziedzictwa wielu narodów i wielu wspólnot religijnych. Prezentacja tego dzieła w Radrużu otwiera także okazję do refleksji i dyskusji na temat współczesnej sztuki chrześcijańskiej i jej misji religijnej, ale także jako potencjalnego medium kultury humanistycznej i obywatelskiej. Prezentacja Ikony Błogosławionej Rodziny Ulmów w Zespole Cerkiewnym w Radrużu odbyła się w terminie 8 lipca – 8 września 2024 r.
Nazwa wystawy
  • Wędrująca Ikona Błogosławionych Ulmów

Miejsce prezentowania
  • Zespół Cerkiewny w Radrużu

Czas trwania
  • 8 lipca – 8 września 2024 r.

Opieka kuratorska
  • Artur Dobrucki

 

 

 

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content