2020
Wystawa prezentowała powstałe współcześnie ikony, których twórcą jest krakowski ikonograf Sebastian Niestój. Uzupełnieniem kolekcji były współczesne ikony autorstwa ikonopisarki Agnieszki Teklińskiej-Cichy oraz zabytkowe ikony ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Wystawa ukazuje dzieje Lubaczowa i powiatu lubaczowskiego w okresie od czasów najdawniejszych do współczesności.
Wystawa nawiązuje do wielonarodowego dziedzictwa Kresów dawnej Rzeczypospolitej ze szczególnym uwzględnieniem społeczności polskiej, ruskiej (ukraińskiej) i żydowskiej, ukazanej poprzez pryzmat sztuki sakralnej, jako nośnika kultury duchowej.
Wystawa ukazuje podstawowe dziedziny życia mieszkańców wsi lubaczowskiej w końcu XIX i na początku XX w. Był to okres intensywnego rozwoju kultury ludowej zapoczątkowanej zniesieniem pańszczyzny w 1848 r.
Wystawa portretu reprezentacyjnego i trumiennego składa się z najciekawszych tego typu zabytków ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie. Prezentowane obiekty ukazują najważniejsze zjawiska w nurcie polskiego malarstwa portretowego.
Wystawa „Solidarność” Ziemi Lubaczowskiej 1980–1981 to próba opisania początków niezależnych związków zawodowych na terenie Lubaczowa i dzisiejszego powiatu lubaczowskiego. Uzupełnieniem wystawy jest wystawa towarzysząca: „Stan wojenny 1981–1983”, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności.
Wystawa poświęcona jest uroczystościom jorcajtu (rocznicy śmierci) cadyków, odbywającym się co roku w Polsce i Ukrainie: w Lelowie, Leżajsku, Radomsku, Międzybożu, Bracławiu i Humaniu, w których znajdowały się znaczące ośrodki chasydyzmu.
Wystawa „Recykling Kulturowy. Pogranicze” to prezentacja credo artystycznego Krzysztofa Brzuzana. Kolekcję tworzą rzeźby stworzone z przedmiotów, które uległy poniewierce, zostały zlekceważone i zdegradowane.
Wystawa składa się z wielkoformatowych fotografii drewnianych cerkwi z terenu powiatu lubaczowskiego i Zakarpacia. Ich autorami są polscy i ukraińscy fotografowie biorący udział w projekcie „Drewniane cerkwie – ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat”, realizowanego w ramach Programu PLBYUA 2014–2020.
Wystawa to zaproszenie do magicznego świata ilustracji książkowej. Wielkoformatowi bohaterowie, ukryci na co dzień na niewielkich kartach książek, zachęcali do wspólnej zabawy młodszych, starszych oraz całe rodziny.
Wystawa była drugą odsłoną projektu „Obyczaj wyszyty tradycją” realizowanego przez młodą malarkę w ramach stypendium Marszałka Województwa Podkarpackiego w 2021 r. Projekt ma na celu propagowanie piękna polskiej kultury ludowej, tradycji i obrzędów.
Na ekspozycji podziwiać można czarno-białe fotografie rozmaitych przydrożnych krzyży, które na stałe wniknęły do krajobrazu ziemi lubaczowskiej i Roztocza. Wystawa jest efektem spotkania Tomasza Stelmaskiego, artysty fotografika z ASP w Warszawie, z Grzegorzem Ciećką – regionalistą i pasjonatem kamieniarstwa bruśnieńskiego.
Ekspozycja prezentuje tkaniny stworzone przez trójkę autorów związanych z warszawską ASP. Troje artystów, trzy osobowości, trzy indywidualności, wszyscy mówią językiem geometrii. Każdy jednak tka własną opowieść o sobie i życiu.
Ponad 100 ilustracji znalazło się na wystawie artysty, którego od lat pasjonuje Roztocze i historia Kresów. Istotną i zwracającą niewątpliwie uwagę częścią ekspozycji są rysunki inspirowane "Tryologią" Henryka Sienkiewicza.
Na wystawie zostały zaprezentowane dokumenty, przedmioty i pamiątki osobiste związane z okupacją sowiecką i deportacjami ludności polskiej powiatu lubaczowskiego. Znaczna część ekspozycji upamiętnia dramat rodzin zesłanych na Sybir.
Na ekspozycji zaprezentowany został dorobek twórczy artysty pochodzącego z Lubaczowa. Składają się na niego prace wielkoformatowe – głownie portrety i przedstawienia figuralne. Dzieła, które można podziwiać na wystawie, są efektem ostatnich kilku lat pracy malarza.
Ekspozycja przedstawia dzieła artysty i społecznika – Józefa Lewkowicza, który w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowił reaktywować tradycje związane z drzeworytnictwem i kamieniarstwem na ziemi lubaczowskiej.
Ta wyjątkowa ekspozycja stanowi przegląd prac artystów uhonorowanych najwyższą nagrodą konkursu – Grand Prix. Na wystawie pokazano dziewięć sylwetek artystów z różnych środowisk twórczych z całej Polski, 26 prac reprezentujących rozmaite style, o różnorodnej tematyce i o bardzo wysokim poziomie artystycznym.
Na wystawie pokonkursowej znalazło się 87 prac 62 artystów, wyłonionych przez jury w jubileuszowej X edycji konkursu rysunku organizowanego cyklicznie przez Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Wystawa składa się z wielkoformatowych fotografii drewnianych cerkwi z terenu powiatu lubaczowskiego i Zakarpacia. Ich autorami są polscy i ukraińscy fotografowie biorący udział w projekcie „Drewniane cerkwie – ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat”, realizowanego w ramach Programu PLBYUA 2014–2020.
Wystawa prezentuje postać Kopernika jako człowieka renesansu, wszechstronnie wykształconego i zajmującego się nie tylko astronomią, ale także medycyną i ekonomią.
Wystawa była jednym z wydarzeń towarzyszących powstaniu muralu 39. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich w Lubaczowie,
zrealizowanego w ramach projektu "Przestrzeń dla dziedzictwa" Samorządu Województwa Podkarpackiego.
Wystawa była jednym z wydarzeń towarzyszących powstaniu muralu 39. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich w Lubaczowie, zrealizowanego w ramach projektu "Przestrzeń dla dziedzictwa" Samorządu Województwa Podkarpackiego.
Na wystawie prezentowanych jest blisko czterdzieści prac z dziedziny mody. Pochodzą one z autorskich kolekcji artystki „Idée Fixe”, „By świat nie stracił mocy kuszenia”, „Punkt” z lat 2014-2017.
Na wystawie zaprezentowanych zostało 86 rysunków modowych autorstwa lubaczowianki. Ekstrawaganckie projekty stanowią pierwszy krok do powstania niecodziennych kreacji. Pierwotna myśl, idea i koncepcja nabierają konkretnych kształtów na papierze.
Tytuł wystawy „Stacja ilustracja” jest inspirowany książką Anity Wincencjusz-Patyny, poświęconą polskiej ilustracji w najważniejszym dla niej „złotym okresie”. Przez trzy dekady, od lat 50. XX w. ilustracja osiągnęła statut „narodowej specjalności”, zdobywając uznanie i nagrody na znaczących imprezach, począwszy od Mediolanu i Bolonii po Tokio. Właśnie w tym okresie powstały ilustracje prezentowane na wystawie, pochodzące ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Ideą wystawy była prezentacja – po raz pierwszy w takiej formie – ocalonego na terenie ziemi lubaczowskiej dziedzictwa sztuki i kultury jednej z najbardziej znanych świątyń lwowskich – kościoła pw. św. Marii Magdaleny.
Dziedzictwo kulturowe dawnych Kresów Rzeczypospolitej w całym swym bogactwie obejmuje również spuściznę sztuki ludowej. Wielowiekowe współistnienie i przenikanie się różnych grup etnicznych i wyznaniowych doprowadziło w tym zakresie do powstania bardzo interesujących przejawów twórczości artystycznej. Należy do nich również strój ludowy.
Wystawa plenerowa, przygotowana w 60-lecie misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa, ukazuje wszechstronną działalność tej instytucji w zakresie ochrony, dokumentacji i popularyzacji dziedzictwa kulturowego ze szczególnym uwzględnieniem województwa podkarpackiego.
Wystawa, przygotowana przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie, jest okazją do przedstawienia starannie opracowanych materiałów ikonograficznych, a także nielicznych pamiątek dotyczących życia i działalności naftowej jednego z najwybitniejszych Polaków – Ignacego Łukasiewicza.
Wystawa mobilna powstała w związku z 350. rocznicą wyprawy hetmana i marszałka wielkiego koronnego Jana Sobieskiego na czambuły tatarskie (1672–2022), przygotowana w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski.
„Ślad pamięciowy” składa się z czarno-białych studyjnych portretów wykonanych w konwencji fotografii policyjno-medycznej, opartej na typologii twarzy. To forma bazująca na zasadach fotografii kryminalistycznej, dającej obiektywny materiał o popełnionym przestępstwie. Rodzaj fotografii nacechowanej dokumentacyjnie, o charakterze śledczo-badawczym ujawnia fakt, że to ofiara uznana została za sprawcę i była skazana.
Wystawa prezentuje malarską i fotograficzną twórczość uczestników Międzynarodowych Sympozjów Artystyczno-Naukowych „Spotkania w Krzemieńcu”, do których zostali zaproszeni artyści z całego świata, zarówno ci, którzy maja szczęście mieszkać w miasteczku i obserwować jak zmienia się wraz z porami roku, jak i przyjezdni, którzy mieli szansę zaobserwować to, co umyka uwadze miejscowych ze względu na swoją oczywistość i powtarzalność.
Wystawę tworzy 9 ikon autorstwa Osypa Kuryłasa (1870–1951), jednego z najwybitniejszych artystów ukraińskich XIX i XX w. Są to jedyne znane elementy wyposażenia sakralnego cerkwi pw. św. Dymitra w Starym Dzikowie, wzniesionej w 1904 r. Pierwotnie ikony stanowiły integralne części ikonostasu i ołtarzy bocznych. Do lubaczowskiego muzeum trafiły po tym, jak cerkiew w okresie powojennym została przez władze komunistyczne zdewastowana i zamieniona na magazyn. Są to wizerunki m.in. św. Dymitra, św. Włodzimierza i św. Olgi, św. Szczepana, Chrystusa Tronującego czy postacie Apostołów.
Wystawa mobilna powstała w związku z 350. rocznicą wyprawy hetmana i marszałka wielkiego koronnego Jana Sobieskiego na czambuły tatarskie (1672–2022), przygotowana w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski.
Ekspozycja przedstawia wybrane aspekty indywidualnej i zorganizowanej pomocy niesionej ludności żydowskiej przez Polaków, zarówno na terenie okupowanej Rzeczypospolitej, jak i poza jej granicami. Celem wystawy jest także ukazanie szerszego kontekstu realiów II wojny światowej oraz represji ze strony niemieckiego okupanta, które groziły za pomoc Żydom.
Wystawa „Inspiracje Fredrowskie. Ilustracje ze zbiorów BWA Galerii Zamojskiej” prezentuje prace, które powstały podczas XXVI Międzynarodowego Pleneru Ilustratorów organizowanego przez BWA – Galerię Zamojską w 2010 r. Aleksander hr. Fredro (1793–1876) jest jednym z największych polskich komediopisarzy. Humorystyczny dystans wobec świata, refleksje i wnikliwość psychologiczna sprawiają, ze jego utwory bawią niezmiennie kolejne pokolenia czytelników, są też inspiracją dla wielu artystów.
Wystawa jest prezentacją wyboru prac najpewniej jednej z największych w Polsce kolekcji grafik i innych prac o tematyce obejmującej Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie dawnej Rzeczypospolitej. W całości kolekcja ta liczy przeszło siedemset grafik autorów z całej Europy, począwszy od XVII w., aż po czasy współczesne.
Wystawa przygotowana z okazji 50-lecia pracy twórczej Waleriana Kłosa, malarza, rzeźbiarza i konserwatora zabytków, związanego z ziemią lubaczowską. Na ekspozycji zaprezentowano malarskie i rzeźbiarskie realizacje artysty, a także fotografie autorstwa Marcina Materniaka, przedstawiające wnętrza sakralne, w który na co dzień znajdują się prace artysty.
Lwów to miasto, którego warstwy widoczne są gołym okiem. Nie da się ich nie zauważyć, a mając do dyspozycji aparat fotograficzny, nie sposób ich nie sfotografować. Wystawa przedstawia kilkadziesiąt zdjęć Lwowa w obiektywie Alicji Dybowskiej, z wykształcenia filozofa i filologa angielskiego, z zawodu tłumacza, a z pasji fotografa, który zajmuje się fotografią reportażową, portretową, konceptualną, street, komercyjną, podróżniczą oraz artystyczną.
Wystawa prezentuje fotograficzną twórczość uczestników Międzynarodowych Sympozjów Artystyczno-Naukowych „Spotkania w Krzemieńcu”, do których zostali zaproszeni artyści z całego świata, zarówno ci, którzy maja szczęście mieszkać w miasteczku i obserwować jak zmienia się wraz z porami roku, jak i przyjezdni, którzy mieli szansę zaobserwować to, co umyka uwadze miejscowych ze względu na swoją oczywistość i powtarzalność.
Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego to ogólnopolski konkurs rysunku współczesnego, który od jedenastu edycji i trzydziestu lat przyciąga wielu artystów profesjonalnych z całej Polski, zarówno tych o uznanym dorobku, jak i tych, którzy rozpoczynają swoją artystyczną karierę. Dowodzi to wartości i żywotności tej dziedziny sztuki.
Wystawa prezentuje spuściznę lubaczowskiego zakładu fotograficznego Bolesława Fariona, którego archiwum, zawierające 1200 zdjęć Roztocza i jego mieszkańców z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w., zostało w 2022 r. poddane konserwacji i digitalizacji oraz upublicznieniu na specjalnej stronie internetowej (www.archiwumfariona.pl).
Dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie Piotr Zubowski oraz prof. Jan Tutaj, dziekan Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy:
Na krawędzi2 pogranicza po_rysunkowej przestrzeni
2019
Wystawa prezentowała powstałe współcześnie ikony, których twórcą jest krakowski ikonograf Sebastian Niestój. Uzupełnieniem kolekcji były współczesne ikony autorstwa ikonopisarki Agnieszki Teklińskiej-Cichy oraz zabytkowe ikony ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Wystawa ukazuje dzieje Lubaczowa i powiatu lubaczowskiego w okresie od czasów najdawniejszych do współczesności.
Wystawa nawiązuje do wielonarodowego dziedzictwa Kresów dawnej Rzeczypospolitej ze szczególnym uwzględnieniem społeczności polskiej, ruskiej (ukraińskiej) i żydowskiej, ukazanej poprzez pryzmat sztuki sakralnej, jako nośnika kultury duchowej.
Wystawa ukazuje podstawowe dziedziny życia mieszkańców wsi lubaczowskiej w końcu XIX i na początku XX w. Był to okres intensywnego rozwoju kultury ludowej zapoczątkowanej zniesieniem pańszczyzny w 1848 r.
Wystawa portretu reprezentacyjnego i trumiennego składa się z najciekawszych tego typu zabytków ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie. Prezentowane obiekty ukazują najważniejsze zjawiska w nurcie polskiego malarstwa portretowego.
Wystawa „Solidarność” Ziemi Lubaczowskiej 1980–1981 to próba opisania początków niezależnych związków zawodowych na terenie Lubaczowa i dzisiejszego powiatu lubaczowskiego. Uzupełnieniem wystawy jest wystawa towarzysząca: „Stan wojenny 1981–1983”, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności.
Wystawa poświęcona jest uroczystościom jorcajtu (rocznicy śmierci) cadyków, odbywającym się co roku w Polsce i Ukrainie: w Lelowie, Leżajsku, Radomsku, Międzybożu, Bracławiu i Humaniu, w których znajdowały się znaczące ośrodki chasydyzmu.
Wystawa „Recykling Kulturowy. Pogranicze” to prezentacja credo artystycznego Krzysztofa Brzuzana. Kolekcję tworzą rzeźby stworzone z przedmiotów, które uległy poniewierce, zostały zlekceważone i zdegradowane.
Wystawa składa się z wielkoformatowych fotografii drewnianych cerkwi z terenu powiatu lubaczowskiego i Zakarpacia. Ich autorami są polscy i ukraińscy fotografowie biorący udział w projekcie „Drewniane cerkwie – ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat”, realizowanego w ramach Programu PLBYUA 2014–2020.
Wystawa to zaproszenie do magicznego świata ilustracji książkowej. Wielkoformatowi bohaterowie, ukryci na co dzień na niewielkich kartach książek, zachęcali do wspólnej zabawy młodszych, starszych oraz całe rodziny.
Wystawa była drugą odsłoną projektu „Obyczaj wyszyty tradycją” realizowanego przez młodą malarkę w ramach stypendium Marszałka Województwa Podkarpackiego w 2021 r. Projekt ma na celu propagowanie piękna polskiej kultury ludowej, tradycji i obrzędów.
Na ekspozycji podziwiać można czarno-białe fotografie rozmaitych przydrożnych krzyży, które na stałe wniknęły do krajobrazu ziemi lubaczowskiej i Roztocza. Wystawa jest efektem spotkania Tomasza Stelmaskiego, artysty fotografika z ASP w Warszawie, z Grzegorzem Ciećką – regionalistą i pasjonatem kamieniarstwa bruśnieńskiego.
Ekspozycja prezentuje tkaniny stworzone przez trójkę autorów związanych z warszawską ASP. Troje artystów, trzy osobowości, trzy indywidualności, wszyscy mówią językiem geometrii. Każdy jednak tka własną opowieść o sobie i życiu.
Ponad 100 ilustracji znalazło się na wystawie artysty, którego od lat pasjonuje Roztocze i historia Kresów. Istotną i zwracającą niewątpliwie uwagę częścią ekspozycji są rysunki inspirowane "Tryologią" Henryka Sienkiewicza.
Na wystawie zostały zaprezentowane dokumenty, przedmioty i pamiątki osobiste związane z okupacją sowiecką i deportacjami ludności polskiej powiatu lubaczowskiego. Znaczna część ekspozycji upamiętnia dramat rodzin zesłanych na Sybir.
Na ekspozycji zaprezentowany został dorobek twórczy artysty pochodzącego z Lubaczowa. Składają się na niego prace wielkoformatowe – głownie portrety i przedstawienia figuralne. Dzieła, które można podziwiać na wystawie, są efektem ostatnich kilku lat pracy malarza.
Ekspozycja przedstawia dzieła artysty i społecznika – Józefa Lewkowicza, który w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowił reaktywować tradycje związane z drzeworytnictwem i kamieniarstwem na ziemi lubaczowskiej.
Ta wyjątkowa ekspozycja stanowi przegląd prac artystów uhonorowanych najwyższą nagrodą konkursu – Grand Prix. Na wystawie pokazano dziewięć sylwetek artystów z różnych środowisk twórczych z całej Polski, 26 prac reprezentujących rozmaite style, o różnorodnej tematyce i o bardzo wysokim poziomie artystycznym.
Na wystawie pokonkursowej znalazło się 87 prac 62 artystów, wyłonionych przez jury w jubileuszowej X edycji konkursu rysunku organizowanego cyklicznie przez Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Wystawa składa się z wielkoformatowych fotografii drewnianych cerkwi z terenu powiatu lubaczowskiego i Zakarpacia. Ich autorami są polscy i ukraińscy fotografowie biorący udział w projekcie „Drewniane cerkwie – ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat”, realizowanego w ramach Programu PLBYUA 2014–2020.
Wystawa prezentuje postać Kopernika jako człowieka renesansu, wszechstronnie wykształconego i zajmującego się nie tylko astronomią, ale także medycyną i ekonomią.
Wystawa była jednym z wydarzeń towarzyszących powstaniu muralu 39. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich w Lubaczowie,
zrealizowanego w ramach projektu "Przestrzeń dla dziedzictwa" Samorządu Województwa Podkarpackiego.
Wystawa była jednym z wydarzeń towarzyszących powstaniu muralu 39. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich w Lubaczowie, zrealizowanego w ramach projektu "Przestrzeń dla dziedzictwa" Samorządu Województwa Podkarpackiego.
Na wystawie prezentowanych jest blisko czterdzieści prac z dziedziny mody. Pochodzą one z autorskich kolekcji artystki „Idée Fixe”, „By świat nie stracił mocy kuszenia”, „Punkt” z lat 2014-2017.
Na wystawie zaprezentowanych zostało 86 rysunków modowych autorstwa lubaczowianki. Ekstrawaganckie projekty stanowią pierwszy krok do powstania niecodziennych kreacji. Pierwotna myśl, idea i koncepcja nabierają konkretnych kształtów na papierze.
Tytuł wystawy „Stacja ilustracja” jest inspirowany książką Anity Wincencjusz-Patyny, poświęconą polskiej ilustracji w najważniejszym dla niej „złotym okresie”. Przez trzy dekady, od lat 50. XX w. ilustracja osiągnęła statut „narodowej specjalności”, zdobywając uznanie i nagrody na znaczących imprezach, począwszy od Mediolanu i Bolonii po Tokio. Właśnie w tym okresie powstały ilustracje prezentowane na wystawie, pochodzące ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Ideą wystawy była prezentacja – po raz pierwszy w takiej formie – ocalonego na terenie ziemi lubaczowskiej dziedzictwa sztuki i kultury jednej z najbardziej znanych świątyń lwowskich – kościoła pw. św. Marii Magdaleny.
Dziedzictwo kulturowe dawnych Kresów Rzeczypospolitej w całym swym bogactwie obejmuje również spuściznę sztuki ludowej. Wielowiekowe współistnienie i przenikanie się różnych grup etnicznych i wyznaniowych doprowadziło w tym zakresie do powstania bardzo interesujących przejawów twórczości artystycznej. Należy do nich również strój ludowy.
Wystawa plenerowa, przygotowana w 60-lecie misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa, ukazuje wszechstronną działalność tej instytucji w zakresie ochrony, dokumentacji i popularyzacji dziedzictwa kulturowego ze szczególnym uwzględnieniem województwa podkarpackiego.
Wystawa, przygotowana przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie, jest okazją do przedstawienia starannie opracowanych materiałów ikonograficznych, a także nielicznych pamiątek dotyczących życia i działalności naftowej jednego z najwybitniejszych Polaków – Ignacego Łukasiewicza.
Wystawa mobilna powstała w związku z 350. rocznicą wyprawy hetmana i marszałka wielkiego koronnego Jana Sobieskiego na czambuły tatarskie (1672–2022), przygotowana w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski.
„Ślad pamięciowy” składa się z czarno-białych studyjnych portretów wykonanych w konwencji fotografii policyjno-medycznej, opartej na typologii twarzy. To forma bazująca na zasadach fotografii kryminalistycznej, dającej obiektywny materiał o popełnionym przestępstwie. Rodzaj fotografii nacechowanej dokumentacyjnie, o charakterze śledczo-badawczym ujawnia fakt, że to ofiara uznana została za sprawcę i była skazana.
Wystawa prezentuje malarską i fotograficzną twórczość uczestników Międzynarodowych Sympozjów Artystyczno-Naukowych „Spotkania w Krzemieńcu”, do których zostali zaproszeni artyści z całego świata, zarówno ci, którzy maja szczęście mieszkać w miasteczku i obserwować jak zmienia się wraz z porami roku, jak i przyjezdni, którzy mieli szansę zaobserwować to, co umyka uwadze miejscowych ze względu na swoją oczywistość i powtarzalność.
Wystawę tworzy 9 ikon autorstwa Osypa Kuryłasa (1870–1951), jednego z najwybitniejszych artystów ukraińskich XIX i XX w. Są to jedyne znane elementy wyposażenia sakralnego cerkwi pw. św. Dymitra w Starym Dzikowie, wzniesionej w 1904 r. Pierwotnie ikony stanowiły integralne części ikonostasu i ołtarzy bocznych. Do lubaczowskiego muzeum trafiły po tym, jak cerkiew w okresie powojennym została przez władze komunistyczne zdewastowana i zamieniona na magazyn. Są to wizerunki m.in. św. Dymitra, św. Włodzimierza i św. Olgi, św. Szczepana, Chrystusa Tronującego czy postacie Apostołów.
Wystawa mobilna powstała w związku z 350. rocznicą wyprawy hetmana i marszałka wielkiego koronnego Jana Sobieskiego na czambuły tatarskie (1672–2022), przygotowana w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski.
Ekspozycja przedstawia wybrane aspekty indywidualnej i zorganizowanej pomocy niesionej ludności żydowskiej przez Polaków, zarówno na terenie okupowanej Rzeczypospolitej, jak i poza jej granicami. Celem wystawy jest także ukazanie szerszego kontekstu realiów II wojny światowej oraz represji ze strony niemieckiego okupanta, które groziły za pomoc Żydom.
Wystawa „Inspiracje Fredrowskie. Ilustracje ze zbiorów BWA Galerii Zamojskiej” prezentuje prace, które powstały podczas XXVI Międzynarodowego Pleneru Ilustratorów organizowanego przez BWA – Galerię Zamojską w 2010 r. Aleksander hr. Fredro (1793–1876) jest jednym z największych polskich komediopisarzy. Humorystyczny dystans wobec świata, refleksje i wnikliwość psychologiczna sprawiają, ze jego utwory bawią niezmiennie kolejne pokolenia czytelników, są też inspiracją dla wielu artystów.
Wystawa jest prezentacją wyboru prac najpewniej jednej z największych w Polsce kolekcji grafik i innych prac o tematyce obejmującej Lwów i Kresy Południowo-Wschodnie dawnej Rzeczypospolitej. W całości kolekcja ta liczy przeszło siedemset grafik autorów z całej Europy, począwszy od XVII w., aż po czasy współczesne.
Wystawa przygotowana z okazji 50-lecia pracy twórczej Waleriana Kłosa, malarza, rzeźbiarza i konserwatora zabytków, związanego z ziemią lubaczowską. Na ekspozycji zaprezentowano malarskie i rzeźbiarskie realizacje artysty, a także fotografie autorstwa Marcina Materniaka, przedstawiające wnętrza sakralne, w który na co dzień znajdują się prace artysty.
Lwów to miasto, którego warstwy widoczne są gołym okiem. Nie da się ich nie zauważyć, a mając do dyspozycji aparat fotograficzny, nie sposób ich nie sfotografować. Wystawa przedstawia kilkadziesiąt zdjęć Lwowa w obiektywie Alicji Dybowskiej, z wykształcenia filozofa i filologa angielskiego, z zawodu tłumacza, a z pasji fotografa, który zajmuje się fotografią reportażową, portretową, konceptualną, street, komercyjną, podróżniczą oraz artystyczną.
Wystawa prezentuje fotograficzną twórczość uczestników Międzynarodowych Sympozjów Artystyczno-Naukowych „Spotkania w Krzemieńcu”, do których zostali zaproszeni artyści z całego świata, zarówno ci, którzy maja szczęście mieszkać w miasteczku i obserwować jak zmienia się wraz z porami roku, jak i przyjezdni, którzy mieli szansę zaobserwować to, co umyka uwadze miejscowych ze względu na swoją oczywistość i powtarzalność.
Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego to ogólnopolski konkurs rysunku współczesnego, który od jedenastu edycji i trzydziestu lat przyciąga wielu artystów profesjonalnych z całej Polski, zarówno tych o uznanym dorobku, jak i tych, którzy rozpoczynają swoją artystyczną karierę. Dowodzi to wartości i żywotności tej dziedziny sztuki.
Wystawa prezentuje spuściznę lubaczowskiego zakładu fotograficznego Bolesława Fariona, którego archiwum, zawierające 1200 zdjęć Roztocza i jego mieszkańców z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w., zostało w 2022 r. poddane konserwacji i digitalizacji oraz upublicznieniu na specjalnej stronie internetowej (www.archiwumfariona.pl).
Dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie Piotr Zubowski oraz prof. Jan Tutaj, dziekan Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie mają zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy:
Na krawędzi2 pogranicza po_rysunkowej przestrzeni