Stanisław Dębicki i jego dzieło

W gmachu głównym Muzeum Kresów w Lubaczowie prezentowana jest wystawa malarstwa Stanisława Dębickiego, artysty urodzonego w Lubaczowie, wszechstronnego  twórcy i profesora krakowskiej ASP.

Wystawa czynna do 31 sierpnia 2014 r.

Stanisław Mieczysław Dębicki urodził się 4 grudnia 1866 r. w Lubaczowie jako piąte, najmłodsze dziecko Wilhelminy Szczygielskiej, urodzonej we Lwowie oraz Jana Dębickiego, z zawodu notariusza. Stanisław został ochrzczony 26 grudnia 1866 r. w miejscowym kościele parafialnym, gdzie odnotowano to wydarzenie w księgach metrykalnych parafii. Rodzicami chrzestnymi zostali Jan Brückner i Adolfina Majer.

Kolejno Dębicki przebywał w Kołomyji , gdzie w 1881 r. ukończył szkołę realną, stamtąd jako piętnastolatek wyruszył do Wiednia by rozpocząć studia artystyczne. Po trzech semestrach we Wiedniu, kontynuował naukę w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, skąd powrócił do Wiednia, a stamtąd udał się do Monachium.

 W 1885 r. powrócił do Kołomyi, gdzie podjął pracę jako nauczyciel rysunku w Szkole Przemysłu Ceramicznego. Jesienią 1890 r. Dębicki udał się na ostatnią, czwarta z kolei podróż edukacyjną, udając się do Paryża. Po powrocie z Francji zamieszkał we Lwowie, gdzie bardzo szybko stał się jednym z czołowych przedstawicieli  środowiska artystycznego tego miasta.

Niezmiernie ważnym wydarzeniem w artystycznej karierze Dębickiego, było objęcie katedry malarstwa religijnego i dekoracyjnego na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, po śmierci Stanisława Wyspiańskiego. Pracę rozpoczął w 1909 r., kolejno jako asystent, docent i profesor.

Zmarł 12 sierpnia 1924 r.

Dorobek artystyczny Stanisława Dębickiego świadczy nie tylko o jego ogromnym talencie, również o świetnym warsztacie, nad którym pracował od lat młodzieńczych. Szacunek jaki zdobył nie tylko wśród miłośników sztuki, ale także wśród „kolegów po fachu” pozwolił mu na znalezienie się na poczesnym miejscu wśród bohemy Lwowa i Krakowa. Samodzielną pracę artystyczną Dębicki rozpoczyna we Lwowie.
Wystawa przygotowana jest ze zbiorów: Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.