Rysunek ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie

Ogólnopolski konkurs Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego organizowany jest przez Muzeum Kresów w Lubaczowie od 1993 r. Od początku jego celem jest prezentacja procesów i zjawisk zachodzących w polskiej sztuce współczesnej. Za ich nośnik wybrano rysunek, jako jedną z najbardziej przejrzystych  form wyrazu artystycznego.

W ośmiu dotychczasowych edycjach konkursu organizowanych w latach 1993-2014 wzięło udział 1831 uczestników, którzy zaprezentowali kolejnym komisjom konkursowym 5076 prac reprezentujących współczesne rozumienie i poszukiwania w dziedzinie rysunku będącego podstawą każdej kreacji artystycznej. W 2014 r. w VIII edycji konkursu wzięło udział 425 prac 160 autorów. Do wystawy pokonkursowej jury wyłoniło 100  prac 65 autorów.

Początki kolekcji rysunku współczesnego w lubaczowskim muzeum sięgają lat 60. XX w. W latach 80. XX w., kiedy placówka zostało upaństwowiona, postawiono na rozwój zbiorów nie tylko w dziedzinie historii i sztuki regionu, ale podjęto próbę tworzenia kolekcji sztuki współczesnej wychodzącej poza ramy miejscowej tradycji. Zdecydowano się na organizację ogólnopolskiego konkursu rysunku w formie triennale, z którego część prac (prace nagrodzone i wyróżnione) miały wzbogacać zbiory muzeum.

W ciągu już ponad 20 lat ciągłego trwania konkursu można prześledzić sposób w jaki zmieniało się myślenie nie tylko o rysunku, ale jakie przemiany dokonywały się w sztuce od lat 90 XX w., po początki wieku XXI i poszukiwanie nowych środków wyrazu. Rysunek współczesny jest czymś na kształt papierka lakmusowego, który przynajmniej po części odzwierciedla poszukiwania środków wyrazu w sztuce współczesnej poprzez tradycyjne formy. Na wystawie prezentowane są wybrane rysunki z kolejnych konkursów, które od klasycznych i metaforycznych form zmierzają ku całkowicie abstrakcyjnym kompozycjom.

 

Wystawa czynna od 5 marca do 30 kwietnia 2015 r.

Serdecznie zapraszamy!