Albumy kresowe

Wystawa „Albumy kresowe” przygotowana ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku prezentuje grafiki, głównie dziewiętnastowieczne, z widokami ziem dawnych kresów Rzeczypospolitej. Na wystawie można zobaczyć widoki Lwowa autorstwa Ottona Dobrowolskiego, widoki Grodna i Kowna oraz barwne widoki Wilna. Zamki lub ich ruiny w Łucku, Ostrogu, Olesku i Podhorcach. Prezentowanych jest 52 miejscowości znajdujące się na terenie dzisiejszej Litwy, Białorusi i Ukrainy.
Na wystawie znalazły też miejsce autolitografie Leona Wyczółkowskiego z „Teki ukraińskiej”. Malarz znany z barwnych i ekspresyjnych przedstawień w wieku dojrzałym zainteresował się litografią, wycinek tych poszukiwań można obejrzeć na wystawie.
Warto również zwrócić uwagę na postać Napoleona Ordy, pasjonata, który przez dwadzieścia lat dokumentował widoki Rzeczypospolitej pod zaborami. Współpracował z Aloizym Misierowiczem, litografem, który na podstawie rysunków Ordy tworzył grafiki. Efektem tej współpracy było powstanie 260 grafik ujętych w osiem serii. Prezentowały one widoki od Gdańska po Kijów. Część z nich można obejrzeć w Lubaczowie.

Serdecznie zapraszamy!

Wystaw czynna do 28 lutego 2018 r.