X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2020

W niedzielę 11 października 2020 r. Muzeum Kresów w Lubaczowie świętowało Jubileusz dziesięciolecia konkursu Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego.
W Galerii Oficyna przy Muzeum Kresów w Lubaczowie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu oraz wernisaż wystawy pokonkursowej „X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów ‘2020”.

Uroczystą Galę prowadził Piotr Zubowski dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie.
W swoim obszernym wystąpieniu m.in. mówił: „Wydawałoby się, że prowincjonalne miasteczko gdzieś na krańcach Roztocza, które łączy Podkarpacie i Lubelszczyznę, a tu mamy jedną z największych kolekcji polskiego rysunku współczesnego, kolekcję, która pokazuje też aktualne trendy w sztuce…”
Ważną rolę w tworzeniu kolekcji polskiego rysunku w Lubaczowie odegrali: dr Zygmunt Kubrak – założyciel i wieloletni dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz dr Urszula Olbromska– historyk sztuki, kustosz muzeum. Pomysłodawcą Triennale i kuratorem wszystkich jego edycji jest Stanisław Piotr Makara –  historyk sztuki, dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie w latach 2005 – 2019.
Jubileuszowa edycja konkursu „X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów ‘2020” choć przypadła na bardzo trudny czas cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony artystów. Na konkurs napłynęło 360 prac 137 autorów z różnych środowisk twórczych z całej Polski. Członkowie jury zwrócili uwagę na różnorodność stylistyczną i formalną oraz wysoki poziom artystyczny prac. Podobnie jak we wcześniejszych przeglądach stanęli przed trudnym wyborem laureatów oraz uczestników wystawy.
Pięcioosobowe jury pod przewodnictwem prof. Leszka Mądzika wyłoniło do wystawy pokonkursowej 87 rysunków 62 artystów oraz przyznało nagrody i wyróżnienia.
Grand Prix Triennale otrzymał Dobiesław Gała z Krakowa za prace: „Strefa naznaczona I” i „Strefa naznaczona III”. Jury doceniło w nagrodzonych rysunkach minimalizm środków wyrazu i siłę przekazu. I Nagrodę przyznano Piotrowi Żaczkowi z Warszawy za reżim warsztatowy i klarowność przekazu w pracach zatytułowanych „Gloria”. Z kolei Olga Ząbroń z Krakowa, zdobywczyni II Nagrody, ujęła jurorów subtelnością zastosowanych środków wyrazu. III Nagroda przypadła Andrzejowi Janowi Batorowi z Łodzi za podniesienie wartości technicznej na poziom czystej ekspresji estetycznej. Jury przyznało też pięć wyróżnień dla Andrzeja Desperaka z Kłobucka, Emilii Pituchy z Warszawy, Jana Ferenca z Jarosławia, Violetty Kulikowskiej - Parkasiewicz z Olsztyna i Roberta Olszowskiego z Cieszyna.
Nagrody wręczali: Anna Huk, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego; Zenon Swatek, Starosta Powiatu Lubaczowskiego oraz Janusz Waldemar Zubrzycki, Wiceburmistrz Miasta Lubaczowa.
W trakcie wernisażu nie zabrakło barwnych wspomnień o tym jak wyglądały początki kolekcji polskiego rysunku współczesnego w Lubaczowie i jak przebiegały pierwsze edycje Triennale. Podzielili się nimi dr Urszuli Olbromska i artysta malarz z Lubaczowa Janusz Szpyt.
Wystawie towarzyszy ciekawie opracowany edytorsko katalog.
Jubileuszową X edycję Triennale objęli patronatem honorowym: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Obok wystawy pokonkursowej X Triennale Muzeum przygotowało w Gmachu głównym Muzeum ekspozycję prac artystów uhonorowanych najwyższą nagrodą konkursu pt. „Laureaci Grand Prix dziewięciu edycji Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego ‘Lubaczów z lat 1993 – 2017”.
Uczestnicy wystawy: Bogdan Topor, Adam Kirchner, Tadeusz Gustaw Wiktor, Apoloniusz Węgłowski, Michał Misiak, Jarosław Grulkowski, Jan Trojan, Kamil Pieczykolan, Paweł Warchoł.

Wystawy można zwiedzać do końca grudnia 2020 r.