2020 – Laureaci

Grand Prix

DOBIESŁAW GAŁA
Strefa Naznaczona I”, „Strefa Naznaczona III”

Uzasadnienie jury: Za minimalizm środków wyrazu i siłę przekazu, która pozwala doświadczać tajemnicy czasu.

Artysta rzeźbiarz, doktor sztuki, adiunkt na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Prodziekan na Wydziale Rzeźby. W 2000 r. uzyskał dyplom na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Stypendysta Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, gdzie rozwijał swój warsztat pod okiem Tima Scotta. Otrzymał również stypendium Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej. Jest laureatem i zdobywcą Grand Prix X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2020 oraz wielu prestiżowych nagród za twórczość artystyczną. W swoim dorobku ma udział w ponad 70 wystawach indywidualnych i zbiorowych.

I nagroda

PIOTR ŻACZEK
Gloria 1”, „Gloria 5”, „Gloria 3”

Uzasadnienie jury: Za reżim warsztatowy i klarowność przekazu.

Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na którym, w 1991 r., uzyskał dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni Romana Artymowskiego. Zajmuje się grafiką, malarstwem, rysunkiem oraz projektowaniem graficznym. Swoje prace prezentował na 16 wystawach indywidualnych, a także na przeszło dwustu wystawach zbiorowych w kraju i na świecie. Został laureatem wielu prestiżowych nagród m.in.: Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach, Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego w Olsztynie, „Linolschnitt Heute” w Bietigheim-Bissingen, Małe Formy Grafiki w Łodzi, Grafika Warszawska, Bienial International Mini Print Exhibition w Vancouver. Jest współzałożycielem i członkiem grupy Kwartet Graficzny P.A.K.T. oraz członkiem Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.

II nagroda

OLGA ZĄBROŃ
„Bez tytułu I”, „Bez tytułu II”

Uzasadnienie jury: Za subtelność zastosowanych środków przekazu.

Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Leszka Misiaka. W latach 2008–2009 została stypendystką Athens School of Fine Arts w Grecji. W 2011 r. rozpoczęła pracę na swoim macierzystym wydziale. Uczestniczka Międzynarodowych Plenerów Artystów Posługujących się Językiem Geometrii dr Bożeny Kowalskiej (2013–2018). W pracy artystycznej zajmuje się malarstwem, rysunkiem, sztuką obiektu i instalacją przestrzenną. Brała udział w ponad stu wystawach i projektach w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Museum Jerke w Recklinghausen, Kulturhistorisches Museum Görlitz oraz kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji, Grecji i Kanadzie.

III nagroda

ANDRZEJ JAN BATOR
„Regaty”, „Układ synchroniczny”, „Cisza”

Uzasadnienie jury: Za podniesienie wartości technicznej na poziom czystej ekspresji estetycznej.  

Studiował w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztu Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). W 1976 r. uzyskał dyplom z grafiki warsztatowej i poligrafii. Jest wszechstronnym artystą, który uprawia twórczość z zakresu malarstwa, projektowania graficznego, rysunku i plakatu. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień m.in.: Grand Prix i Nagrody BWA, VI Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa, Grafiki i Rysunku Cztery Pory Roku w Szczecinku (1992 r.), wyróżnienia Ogólnopolskiej Wystawy Muzyka w Malarstwie w Tychach (1996 r.), II nagrody X Międzynarodowego Jesiennego Salonu Sztuki Homo Quadratus Ostroviensis w Krakowie (2010 r.). W 2016 r. zainicjował powstanie grupy „Powidoki”.

Wyróżnienia

JAN F. FERENC
„Strefa ciszy – Ślad I”, „Strefa ciszy – Ślad III”

Pochodzi z Jarosławia. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1979 r.). Dyplom uzyskał w pracowni projektowania graficznego prof. Macieja Urbańca, aneks w pracowni malarstwa i rysunku prof. Jerzego Tchórzewskiego. Uprawia rysunek, grafikę, malarstwo. Członek lubelskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Kierownik Katedry Grafiki Projektowej i Druku Płaskiego w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Autor przeszło trzydziestu wystaw indywidualnych, uczestnik przeszło dwustu wystaw zbiorowych krajowych i międzynarodowych m.in. w Niemczech, USA, Australii, Szwecji, Ukrainie, Grecji czy Chinach. Wielokrotnie nagradzany, m.in. na I, IV, VI i X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie.

VIOLETTA KULIKOWSKA-PARKASIEWICZ
„Kody II”, „Kody I”

Urodzona 1970 r. Dyplom w 1995 r. pod kierunkiem prof. Leszka Kiljańskiego w zakresie grafiki warsztatowej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kwalifikacje I stopnia w dziedzinie sztuk plastycznych w zakresie grafiki uzyskała w 2002 r. na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Tam też w 2014 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuki w zakresie sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne. Obecnie pracuje na stanowisku profesora uczelni w Instytucie Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie. Od 2016 r. pełni funkcję Dyrektora ISP a od 2019 r. Przewodniczącego Rady Naukowej Dyscypliny sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Prezes Fundacji Wyłom, członkini Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych. Brała udział w wielu konkursach i wystawach zbiorowych w kraju i na świecie. Wielokrotnie nagradzana.

ROBERT OLSZOWSKI
„Czas i przestrzeń”

Pochodzi z Paczkowa. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Andrzeja Pietscha w 1995 r. Od wielu lat zajmuje się malarstwem i grafiką. Do jej prac wykorzystuje zarówno techniki klasyczne (akrylowe, płótno), jak i techniki eksperymentalne (folia, kolaż). Uczestnik kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju (m.in. Kraków, Katowice, Warszawa, Biała Podlaska, Radom) i za granicą (m.in. USA, Niemcy, Wielka Brytania, Austria, Macedonia). Laureat wielu prestiżowych nagród, m.in. na III Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie.

EMILIA PITUCHA
„Czwarty wymiar III”, „Czwarty wymiar IV”

Pochodzi z Frampola na Roztoczu. Absolwentka Wychowania Artystycznego (obecnie Wydział Artystyczny) na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z grafiki uzyskała w 1986 r. u prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej w pracowni druku wypukłego. Zajmuje się rysunkiem tuszem, długopisem, ale przede wszystkim ołówkiem. Uczestniczyła w ponad 70 wystawach międzynarodowych i krajowych. Wielokrotnie nagradzana za rysunek: Pilzno, Nałęczów, Radom, Warszawa, Melbourne, Częstochowa.

Nominacje

ANNA BIELNIK
„Kształt relacji”

ITA HARĘZA
„Solina 1”, „Solina 2”, „Solina 3”

MARCIN PIOTR SURZYCKI
„Artefaktum 1 — votta”

TOMASZ TOBOLEWSKI
„Rysunek pandemiczny”

Artyści zakwalifikowani do wystawy pokonkursowej

Jan Trojan
„Jodełka płaszczowa z dziurkami”, „W górę i w dół”

Alicja Bach
„Box of life”, „Box of death”

Cyprian Biełaniec
„Niebo”

Ewa Bińczyk
„Dyzio Marzyciel”

Weronika Braun
„Bolesne strzały w serce VI”

Andrzej Brzegowy
„Lipiec 18”

Stanisław Cholewa
„Dystans Il”

Monika Cichoń
„forgotten (Il) (zapomniani II)”

Jerzy Dmitruk
„Rzeczy i myśli codziennego użytku ocalone od zapomnienia”, „Rzeczy i myśli codziennego użytku ocalone od zapomnienia II”

Małgorzata Drozd-Witek
„Psalm 40.V”

Anna Dybowska
„Sen”, „Zjawa”

Łukasz Gierlak
„Od(twarz)anie III”

Adam Gillert
„Droga krajowa nr 172”

Marek Głowacki
„Rysunek mechaniczny III” — z cyklu „Zwój”

Jacek Głowacz
„Interferencja — 20 917”

Agnieszka Gogola
„Czarne słońce III”

Sławomir Grabowy
„List do siebie 9”

Karolina Jabłońska
„n0 9 / 2020”

Anna Juszczak
„Oddech l”, „Oddech II”

Janusz Karbowniczek
„Postacie zapomniane”

Paulina Kasiukiewicz
„Cel”

Marta Kawiorska
„Między światłem, a cieniem III”

Monika Kilan-Borowska
„Plaża, Detal”

Izabela Kita
„Robótki ręczne III”

Przemysław Kmieć
„Punktofonie szmerowe I”, „Punktofonie szmerowe II”

Katarzyna Kukuła
„Cywilizacja śmierci III”

Krzysztof Kułacz Karpiński
„Park”

Grzegorz Kumorek
„Sedymentacja XII”

Marek Maciąg
„Zbiory Il”

Andrzej Markiewicz
„Pars Pro Toto”, „Kardiolowo 4 cd., Pars Pro Toto”, „Kardiolowo 4 + cd.”

Michał Minor
„Tak naprawdę”

Adam Molenda
„Egzystencja połowiczna — Osiedle”

Maciej Osmycki
„Do ostatniej kropli”

Ireneusz Parzyszek
„W drodze do… 2”

Paweł Płóciennik
„Impulse 88”

Arkadiusz Polewka
„Koniec albo początek (Ryszardowi Korżanowskiemu)”

Marlena Promna
„American dream I”

Julia Rejman
„Nieśmiertelny”

Anna Sadowska
„Po-ślady codzienności II”

Dorota Sankowska
„Passus l”

Jarosław Sankowski
„Aukcja”

Jerzy Tomala
„Ogień”

Katarzyna Tomaszewska
„Izolacja II”

Paulina Traczyńska
„Spokojne morze”, „Drzewo i ptak”, „Morze miłości wypełniające przepaść”

Paweł Warchoł
„Dekalog l”

Apoloniusz Węgłowski
„Kompozycja 202”, „Kompozycja 203”

Tomasz Wiktor
„Ig”, „Głową w dół (Ig III)”

Zbigniew Jerzy Woźniak
„Koneser 1”

Marzena Zacharewicz
„Skrawki rozsypanego świata III”

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content