Prace konserwatorskie

Prace konserwatorskie przy ławkach cerkiewnych z cerkwi pw. św. Paraskewy w Zespole Cerkiewnym w Nowym Bruśnie

Ławki cerkiewne w Nowego Brusna są jedynym oryginalnym elementem zachowanym in situ z dawnego wyposażenia cerkwi. Pozbawienie cerkwi funkcji liturgicznych po II wojnie światowej i pozostawienie zachowanego wewnątrz wyposażenia bez należytego zabezpieczenia, spowodowało jego dewastację i liczne straty. Dzięki działaniom zabezpieczającym w latach 50. i 60. XX w. część zabytków ruchomych trafiła do Muzeum Narodowego w Przemyślu i Wojewódzkiej Składnicy Zabytków Ruchomych w Łańcucie. Ławki pozostały na miejscu i w ciągu ostatniego półwiecza zostały silnie uszkodzone. Zachowały jednak swą zasadniczą strukturę, która pozwala podjąć starania o ich odnowienie.

Konserwacja rzeźby nagrobnej w Zespole Cerkiewnym w Radrużu – etap VII

Siódmy etap prac konserwatorskich przy nagrobkach na cmentarzach w Zespole Cerkiewnym w Radrużu został zrealizowany w 2024 r. Prace objęły 45 nagrobków położonych w centralnej części tzw. dużego cmentarza na dz. 177 (numery porządkowe od 106 do 150). W całości sfinansowano je ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ochrona zabytków”.

Prace konserwatorskie przy ikonostasie w cerkwi pw. św. Paraskewy w Zespole Cerkiewnym w Radrużu

Celem zadania była konserwacja i restauracja ikonostasu w cerkwi pw. św. Paraskewy w Zespole Cerkiewnym w Radrużu, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO i listę Pomników Historii. Przeprowadzenie prac powstrzymało postępującą destrukcję i procesy niszczące, ustabilizowało drewnianą konstrukcję i warstwy wykończeniowe, ponadto uporządkowano i ustabilizowano strukturę ikonostasu, usunięto skutki wadliwej konserwacji deformującej formę i obniżającej wymowę estetyczną dzieła.

Renowacja chodnika (kilimu) ze znakami kół naukowych i związków studentów Politechniki Lwowskiej z kolekcji Muzeum Kresów w Lubaczowie

Renowacja chodnika (kilimu) ze znakami kół naukowych i związków studentów Politechniki Lwowskiej, powstałego najprawdopodobniej w 1937 r., została zrealizowana w 2024 r. ramach kampanii “Mocarze sztuki” Fundacji Most the Most.

Renowacja dwóch jaworowskich skrzyń wiannych z kolekcji Muzeum Kresów w Lubaczowie

Renowacja dwóch jaworowskich skrzyń wiannych, starszej, z przełomu XIX i XX w., oraz młodszej, z lat 20. lub 30. XX w., została zrealizowana w 2024 r. ramach kampanii “Mocarze sztuki” Fundacji Most the Most.

Zrealizowane projekty

Prace konserwatorskie przy świetlicy wiejskiej z Opaki – etap IV

Głównym celem prac zrealizowanych w 2022 r. były prace wykończeniowe wewnętrza budynku. Działania w tym kierunku poprzedzone były impregnacją grzybobójczą i ognioochronną całej powierzchni ścian zrębowych od wewnątrz i zewnątrz oraz sufitów i stropów w środku poszczególnych pomieszczeń.

Prace pielęgnacyjne drzewostanu w Zespole Cerkiewnym w Radrużu – etap I

Celem zadania były prace pielęgnacyjne przy zabytkowym drzewostanie, który jest integralną częścią Zespołu Cerkiewnego w Radrużu – Oddziale Muzeum Kresów w Lubaczowie, w zakresie 35 drzew. Prace zostały sfinansowane ze środków Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Prace pielęgnacyjne drzewostanu w Zespole Cerkiewnym w Nowym Bruśnie – etap I

Celem zadania były prace pielęgnacyjne przy zabytkowym drzewostanie, który jest integralną częścią Zespołu Cerkiewnego w Nowym Bruśnie – Oddziale Muzeum Kresów w Lubaczowie, w zakresie 5 drzew. Prace zostały sfinansowane ze środków Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Konserwacja tkanin historycznych i etnograficznych z kolekcji Muzeum Kresów w Lubaczowie – etap I

Celem zadania „Konserwacja tkanin historycznych i etnograficznych z kolekcji Muzeum Kresów w Lubaczowie” było przeprowadzenie prac konserwatorskich obejmujących 13 obiektów eksponowanych na wystawie stałej „Dzieje ziemi lubaczowskiej” w części „Lubaczowianie na frontach II wojny światowej” oraz 6 elementów stroju ludowego z terenu powiatu lubaczowskiego, prezentowanych na co dzień na wystawie stałej „Kultura wsi lubaczowskiej”.

Konserwacja rzeźby nagrobnej w Zespole Cerkiewnym w Radrużu – etap VI

Kolejny, szósty już, etap prac konserwatorskich przy nagrobkach na cmentarzach w Zespole Cerkiewnym w Radrużu został zrealizowany w 2023 r. Prace objęły 20 nagrobków położonych na tzw. dużym cmentarzu na dz. 177. Prace w całości sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Ochrona zabytków”.

Prace konserwatorskie przy świetlicy wiejskiej z Opaki – etap II

Za nami II etap prac remontowo-konserwatorskich przy świetlicy wiejskiej z Opaki. Obejmował on niezbędne prace, które pozwoliły zabezpieczyć wnętrze budynku przed opadami atmosferycznymi. Po raz kolejny mogliśmy liczyć na wsparcie Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dla którego jednym z priorytetów jest ratowanie drewnianego budownictwa i drewnianej architektury Podkarpacia.

Prace konserwatorskie przy świetlicy wiejskiej z Opaki – etap III

Głównym celem prac zrealizowanych w 2022 r. były prace wykończeniowe wewnętrza budynku. Działania w tym kierunku poprzedzone były impregnacją grzybobójczą i ognioochronną całej powierzchni ścian zrębowych od wewnątrz i zewnątrz oraz sufitów i stropów w środku poszczególnych pomieszczeń.

Konserwacja rzeźby nagrobnej w Zespole Cerkiewnym w Radrużu – etap IV

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 r. na tzw. dużym cmentarzu w Zespole Cerkiewnym w Radrużu – Oddziale Muzeum Kresów w Lubaczowie objęły 6 nagrobków położonych w centralnej części cmentarza.

Konserwacja rzeźby nagrobnej w Zespole Cerkiewnym w Radrużu – etap III

Prace konserwatorskie zrealizowane w 2022 r. na tzw. dużym cmentarzu w Zespole Cerkiewnym w Radrużu – Oddziale Muzeum Kresów w Lubaczowie objęły 6 nagrobków położonych w centralnej części cmentarza.

Prace konserwatorskie przy świetlicy wiejskiej z Opaki – etap I

W 2018 r. zrealizowaliśmy I etap prac konserwatorskich przy świetlicy wiejskiej z Opaki w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie. Budową tego obiektu zainicjowaliśmy prace przy odtworzeniu uliczki małomiasteczkowej, która obok zagrody plebańskiej, będzie stanowiła główną część Parku Etnograficznego “Przygródek – Wspólnota Kultur”.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content