Aktualności

W połowie listopada światło dzienne ujrzał niezwykły zbiór fotografii – negatywy zdjęć Bolesława Fariona – fotografa, który prowadził swoje atelier w Lubaczowie od połowy lat 50. do końca lat 70. XX w. Strona internetowa udostępniająca zbiory to efekt współpracy twórców działających pod egidą Towarzystwa Tradycji Akademickiej i Fundacji Dziedzictwa Kulturowego oraz zespołu Muzeum Kresów w Lubaczowie. Zbiór negatywów został uratowany z wyburzanego domu fotografa wiele lat temu, jednak dopiero w zeszłym roku rozpoczęły się starania o odrestaurowanie i zdigitalizowanie historycznego materiału.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z programem edukacyjnym do wystawy czasowej „Stacja ilustracja. Polska ilustracja ze zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie”. Ekspozycja prezentuje ilustracje z lat 50 – 80 XX w. ze zbiorów muzeum. Autorami prac są wybitni polscy artyści ilustratorzy m.in. Tadeusz Kulisiewicz, Jan Marcin Szancer, Antoni Uniechowski, Kazimierz Mikulski, Marek Rudnicki czy Maja Berezowska.

W niedzielne popołudnie, 16 października 2022 r., w Zespole Cerkiewnym w Radrużu zakończyliśmy obchody 350. rocznicy wyprawy hetmana i marszałka wielkiego koronnego Jana Sobieskiego na czambuły tatarskie, przygotowane dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra". Cerkiew św. Paraskewy wypełniła po brzegi publiczność, która wysłuchała koncertu męskiej grupy śpiewaczej Mołodcy, a następnie, już w budynku muzealnym, odbyły się warsztaty śpiewu staropolskiego i kozackiego.

Jerzy Plucha, lubaczowski artysta i konserwator dzieł sztuki, wieloletni pracownik naszego Muzeum, otrzymał w Paryżu srebrny medal za działalność na polu sztuki. Tę prestiżową nagrodę wręczono 16 października 2022 r. w sali balowej hotelu. Medal przyznało Societe Academique D’Encouragement Et D’Education Arts – Sciences – Lettres (Towarzystwo Akademickie Sztuka – Nauka – Literatura).

Czym różniła się wojskowość polska od tatarskiej? Co oznaczają takie słowa jak arkan, bej, orda, jasyr i dlaczego znał je każdy mieszkaniec XVII-wiecznego Lubaczowa, ziemi bełskiej i przemyskiej? Kim był hetman i marszałek wielki koronny Jan Sobieski, późniejszy król Jan III i dlaczego pamięć o nim żywa jest na dzisiejszym pograniczu polsko-ukraińskim?

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój