Aktualności

Festiwal Rezonanse jest wydarzeniem, które w wyjątkowy sposób ożywia zabytkowe, drewniane kościoły i cerkwie leżące na Podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej. Te przepiękne, historyczne budowle, choć często dobrze zachowane, stają się na co dzień mniej lub bardziej niedostępnymi obiektami muzealnymi. Rezonanse wypełniają te miejsca dawną muzyką odkrywając ich unikalne piękno na nowo i pozwalając im „rezonować” nie tylko dźwiękiem, ale także swoim dziedzictwem, tradycją i duchowością przeszłych pokoleń.

Unia brzeska doprowadziła do kulturowego zbliżenia katolików i prawosławnych, którzy pomimo różnicy obrządków znaleźli się w jednym Kościele. Cerkiew unicka w Rzeczypospolitej zaczęła w XVII w. na obszarze artystycznym ulegać procesom okcydentalizacji, na obszarze liturgii – latynizacji, na polu języka – polonizacji. Procesy te nasiliły się w XVIII w., po przejściu na unię eparchii przemyskiej, lwowskiej i łuckiej, a szczególnie po synodzie zamojskim w 1720 r. Na ile przemiany sztuki cerkiewnej, architektury, a szczególnie malarstwa ikonowego w XVII i XVIII w. w Rzeczypospolitej były wynikiem procesów konfesyjnych, a na ile szerszych procesów kulturowych? Na ile obejmowały one sztukę Kościoła unickiego,

Interesującym elementem architektonicznego wystroju cerkwi w Radrużu jest cienka belka zamocowana pierwotnie w trójkątnym szczycie nad wschodnią częścią świątyni. Była ona częścią gzymsu, umieszonego prawdopodobnie pod prawym okapem wysokiego, dwuspadowego dachu. Jako typowa część wykończenia przestrzeni okapowej belka ta zapewne nie zwróciłaby na siebie większej uwagi, gdyby nie wycięty na całej jej długości napis, sporządzony – co należy podkreślić – w języku łacińskim.

Wrzesień w Muzeum Kresów w Lubaczowie upłynął między innymi pod znakiem Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegorocznej, już 32. edycji wydarzenia towarzyszyło hasło „Szlaki. Sieci. Połączenia”. Zobowiązani nim, zaproponowaliśmy dwie wycieczki pieszo-samochodowe: „Ku Nowemu Brusnu” i „Ku Wielkim Oczom”. Przemierzaliśmy szlaki wschodnio-roztoczańskich i wielkoockich krajobrazów, poznawaliśmy sieci znaczeń, by dostrzec liczne połączenia kultur – tworzące to, czym był, jest i będzie nasz pograniczny kawałek świata. Przewodniczka Renata Ferenc-Pupek, jak zawsze, z pasją i ogromną wiedzą wprowadziła uczestników w bogatą historię i kulturę Roztocza Wschodniego i ziemi lubaczowskiej.

Z przyjemnością informujemy, że w dniach 4–6 października (piątek–niedziela)  Muzeum Kresów w Lubaczowie po raz kolejny weźmie udział w akcji „Weekend seniora z kulturą”. Oferta przygotowana specjalnie dla Seniorów w wieku 60 plus obejmuje różne aktywności: zwiedzanie wystaw muzealnych, spotkania na stałych i czasowych ekspozycjach, prezentacje oraz oprowadzania kuratorskie.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content