Aktualności

Dotychczasowe informacje dotyczące walk między wojskami carskimi, a połączonymi siłami niemiecko-austriacko-węgierskimi w roku 1915 można by, według słów prof. Olejki, zmieścić na dwóch stronach. Głównym źródłem wiedzy były dokumenty niemieckojęzyczne, które tylko marginalnie opisywały wydarzenia z okolic Lubaczowa. Prof. Olejko postanowił przeanalizować dane z archiwów rosyjskich. Dotarł do woskowych raportów i to dzięki nim odtworzył dzień po dniu działania wojsk na tych terenach.

Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie zapraszają serdecznie na wykład dr. hab. Andrzeja Olejki pt. „Między Sanem a Tanwią 1915”, który zostanie poświęcony nieznanym dotąd kulisom wydarzeń z czasów I wojny światowej na ziemi lubaczowskiej. Wykład odbędzie się w piątek, 24 listopada br., o godz. 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Cieszanowie oraz w sobotę, 25 listopada br., o godz. 17 w siedzibie głównej Muzeum Kresów w Lubaczowie.

W piątek, 10 listopada 2023 r., w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie odbyła się konferencja pt. „W centrum i na peryferiach. W 100-lecie ponownego utworzenia powiatu lubaczowskiego (1923 – 2023)”. Wydarzenie to było ostatnim z cyklu działań, obok rozgrywki miejskiej gry terenowej „Gdzie jest radny?”, pokazu mody w stylu retro, koncertu i potańcówki w tym lat 20. i 30. XX w. oraz lekcji żywej historii, które zrealizowaliśmy w tym roku, by wspólnie świętować tę ważną dla ziemi lubaczowskiej rocznicę.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój