Deklaracja dostępności

Muzeum Kresów w Lubaczowie jest samorządową instytucją kultury Powiatu Lubaczowskiego i Województwa Podkarpackiego z siedzibą przy ul. Jana III Sobieskiego 4 w Lubaczowie, która dokłada starań, aby zapewnić dostępność swojej strony internetowej www.muzeumkresow.eu zgodnie z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 848) oraz Decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2018/1523 z dnia 11 października 2018 r. ustanawiającą wzór oświadczenia w sprawie dostępności zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2102 w sprawie dostępności stron internetowych i mobilnych aplikacji organów sektora publicznego.

Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Muzeum Kresów w Lubaczowie opublikowanej pod adresem www.muzeumkresow.eu.

Data publikacji strony internetowej: 2019-09-16.

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2024-11-06.

Dane teleadresowe jednostki:

Muzeum Kresów w Lubaczowie:
Telefon: +48 16 632 18 02,
NIP: 793 136 63 79,
REGON: 651425959,
E-mail: [email protected],
Adres korespondencyjny: ul. Jana III Sobieskiego 4, 37-600 Lubaczów.

Status pod względem zgodności z ustawą:

Strona internetowa Muzeum Kresów w Lubaczowie jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej::zamieszczone na stronie informacje w postaci artykułów lub załączników nie są dostępne cyfrowo w całości,  

– dokumenty nietekstowe mogą nie posiadać tekstu alternatywnego, 

– brak możliwości odsłuchania opublikowanych treści.

Deklarację dostępności sporządzono na podstawie oceny przeprowadzonej przez podmiot oraz skorzystano z dostępnego narzędzia do oceny strony http://checkers.eiii.eu, z którego wynika, że strona www.muzeumkresow.eu spełnia wymagania w 96,35 %.

Ułatwienia na stronie:
  1. możliwość zmiany wielkości tekstu,
  2. wyłączenie kolorów,
  3. zmiana kontrastu,
  4. odwrócone kolory,
  5. jasne tło,
  6. podświetlane linki,
  7. czytelna czcionka,
  8. informacje zawarte w serwisie są redagowane w sposób zrozumiały,
  9. możliwość resetowania ustawień,
  10. Serwis został zbudowany w oparciu o „Responsive Web Design” (RWD). Oznacza to, że serwis automatycznie dostosowuje wyświetlanie do rozdzielczości oraz wielkości ekranu. W urządzeniach mobilnych takich jak smartfony i tablety serwis jest czytelny i przyjazny w obsłudze.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe:

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. 

Osobą kontaktową jest: Jakub Zając, Pracownia Informatyczno-Graficzna Muzeum Kresów w Lubaczowie, e-mail: [email protected], tel. 16 632 18 02.

Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności. Wniosek powinien zawierać dane osoby zgłaszającej, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba składająca wniosek zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji. Można zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, np. odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, przedstawienia kserokopii dokumentu, wysłania dokumentu w formie papierowej, itp.

Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie. Do skarg rozpatrywanych w postępowaniach w sprawie zapewnienia dostępności cyfrowej strony mają zastosowanie przepisy działu VIII ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego. Skarga rozpatrywana jest przez podmiot, który odmówił zapewnienia dostępności cyfrowej w terminie miesiąca od jej otrzymania. Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich – link do strony www.rpo.gov.pl, Biuro rzecznika Praw Obywatelskich, Al. Solidarności 77, 00-090 Warszawa, [email protected], Tel. +48 800 676 676 (połączenie jest bezpłatne z telefonów stacjonarnych oraz telefonów komórkowych), w poniedziałki w godz. 10.00-18.00, oraz wtorek – piątek w godz. 8.00-16.00.

Dostępność architektoniczna

MUZEUM KRESÓW W LUBACZOWIE

Kasa biletowa Muzeum znajduje się w budynku głównym Muzeum w Lubaczowie na parterze, ul. Jana III Sobieskiego 4, w której można zakupić bilety, usługi przewodnickie, wydawnictwa oraz pamiątki. Budynek główny Muzeum nie jest przystosowany dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, nie posiada rampy dla wózków inwalidzkich przy wejściu głównym, jak również nie posiada możliwości transportu na I i II piętro budynku, a tym samym utrudnione jest zwiedzanie wystaw stałych i czasowych. W budynku nie ma toalety przystosowanej dla osób niepełnosprawnych.

Przed Muzeum znajduje się parking dla samochodów osobowych i autokarów. Na parkingu nie są wyznaczone miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.

GALERIA OFICYNA W ZESPOLE ZAMKOWO-PARKOWYM W LUBACZOWIE

Galeria Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym jest miejscem wystaw czasowych udostępnianych w godzinach otwarcia Muzeum po zakupieniu biletu w głównym budynku Muzeum. Przed wejściem do budynku znajduje się ganek mający jeden stopień, który może stanowić utrudnienie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, które mogą skorzystać z wejścia tylnego prowadzącego do toalet jak również do wnętrza Galerii Oficyna. Sama ekspozycja znajduje się na jednym poziomie i poruszanie się po niej na wózku nie stanowi problemu.

Dla zwiedzających Galerię Oficynę oraz użytkowników Zespołu Zamkowo-Parkowego w budynku Galerii udostępniono toaletę w tylnej części budynku, do której dojazd jak i jej wnętrze jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami w tym niepełnosprawnych jeżdżących na wózkach inwalidzkich.

ZESPÓŁ ZAMKOWO-PARKOWY W LUBACZOWIE

Zespół Zamkowo-Parkowy w Lubaczowie jest udostępniany wszystkim zainteresowanym osobom nieodpłatnie przez cały rok, za wyjątkiem zdarzeń losowych przewidzianych w regulaminie zwiedzania, w godz. 7:30–21:30.

Ścieżki w parku są utwardzone i wykończone krawędziami odznaczającymi się kolorem od trawników, wskazując granice ścieżek. Nawierzchnia ścieżek jest równa i na jednym poziomie jak również wszystkich altanek, mostów oraz molo umożliwiająca swobodne poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami w tym osobom poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Molo, mosty oraz główna ścieżka zaczynająca się od bramy wejściowej umieszczonej w północnej części parku do bramy wejściowej w części południowej parku, a biegnąca środkiem parku aleja umożliwia swobodne poruszanie się jak i wymijanie osobom z niepełnosprawnościami w tym osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Natomiast na innych ścieżkach należy zachować ostrożność ze względu na ich mniejszą szerokość niż szerokość głównej alei. W ramach odpoczynku w czasie spaceru można skorzystać z ławek znajdujących się bezpośrednio przy ścieżkach oraz zabezpieczonych przed samoistnym poruszaniem się.

ZESPÓŁ CERKIEWNY W RADRUŻU – ODDZIAŁ MUZEUM KRESÓW W LUBACZOWIE

Kasa biletowa znajduje się w budynku muzealnym, który jest w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, w tym osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Budynek posiada wejście z poziomu terenu bez stopni. W budynku znajduje się winda osobowa umożliwiająca dostanie się na ekspozycję na piętrze. W obiekcie znajduję się również toaleta dla osób z niepełnosprawnościami.

Cerkiew pw. św. Paraskewy jest dostępna jedynie z zewnątrz dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ze względu na wąskie wejście i wysokie podwaliny wejście do cerkwi jest utrudnione. Cerkiew ma charakter zabytkowy, więc niemożliwe jest przystosowanie jej do zwiedzania przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Dzwonnica jest całkowicie niedostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich ze względu na strome i wąskie schody, budynek ma charakter zabytkowy bez możliwości przystosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Teren wokół cerkwi w obrębie murów jak i poza ich obrębem nie posiada ograniczeń, które powodowałyby utrudnienia w poruszaniu się osobom z niepełnosprawnościami, umożliwiają dojście jak również dojechanie wózkiem inwalidzkim do wszystkich możliwie dostępnych miejsc i budynków. Tzw. mały cmentarz jest niedostępny dla osób poruszających na się wózku inwalidzkim ze względu na trudny wjazd, a także na niewielkie odstępy między nagrobkami natomiast tzw. duży cmentarz znajdujący się za cerkwią jest dostępny tylko przy korzystaniu z głównej ścieżki prowadzącej od wejścia w południowo-wschodniej części przez środek cmentarza.

ZESPÓŁ CERKIEWNY W NOWYM BRUŚNIE – ODDZIAŁ MUZEUM KRESÓW W LUBACZOWIE

Zespół Cerkiewny w Nowym Bruśnie znajduje się w trakcie rewitalizacji. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie na zewnątrz bez ograniczeń dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Wejście do cerkwi jest możliwe wyłącznie w obecności pracownika Muzeum Kresów w Lubaczowie lub osoby upoważnionej, zwiedzanie wnetrza cerkwi jest niemożliwe dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ze względu na wąskie wejście i wysokie podwaliny wejście do cerkwi jest utrudnione. Cerkiew ma charakter zabytkowy, więc niemożliwe jest przystosowanie jej do zwiedzania przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content