Dalmatyka czarna

Dalmatyka czarna w formie szerokiej tuniki z krótkimi i szerokimi rękawami; dwie części – przód i tył rozcięte po bokach i złączone na ramionach. Preteksty pionowe szerokie, podzielone z przodu i z tyłu na trzy poziome pola. Rękawy podzielone na dwa pionowe pola, z których skrajne, w typie szerokiego mankietu. Z obu stron otworu na głowę zamocowane zapinki w formie haczyków, na dolnych krawędziach rękawów oraz na bokach poniżej rękawów osadzone pętelki z guzami i kołeczkami.

Preteksty z bokami i rękawami z czarnego aksamitu z granatowym połyskiem. Całość, wraz z podziałami wewnętrznymi obszyta złotym galonem z nici o oplocie metalowym, z motywem wici roślinnej.

Podszewka czarna, z płótna o splocie skośnym. Przy dolnej krawędzi biała, tekstylna naszywka z drukowanym tekstem: „LWÓW KATEDRA/NR INW. 104”.

Dalmatyka tworzy komplet z dalmatykami o numerach inwentarzowych ML/A/3870 i ML/A/3872.

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Dalmatyka czarna

Twórca

Nieznany

Datowanie

XIX/XX w.

Materiał

Aksamit, taśma pasmanteryjna z nici metalowej, podszewka z płótna o splocie skośnym

Technika

Szycie

Wymiary

Długość: 114 cm; szerokość: 97 cm

Pochodzenie

Dalmatyka została przekazana do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez metropolitę lwowskiego abpa Mieczysława Mokrzyckiego. Obiekt pochodzi z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (najprawdopodobniej z bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie), której siedziba w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie.

Numer inwentarzowy

ML/A/3871

Autorka notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content