Dalmatyka czarna

Dalmatyka czarna w formie szerokiej tuniki z krótkimi i szerokimi rękawami; dwie części – przód i tył rozcięte po bokach i złączone na ramionach. Pionowe preteksty szerokie, podzielone z przodu i z tyłu na trzy poziome pola. Rękawy podzielone na dwa pionowe pola, skrajne, w typie szerokiego mankietu. Z obu stron otworu na głowę zamocowane zapinki w formie kółeczek, pod rękawami taśmy do zawiązywania.

Preteksty z bokami i rękawami z czarnego aksamitu z granatowym połyskiem. Całość, wraz z podziałami wewnętrznymi obszyte szerokimi pasami srebrnej taśmy pasmanteryjnej, z oplotem metalowym o motywie spiętrzonej linii zygzakowatej.

Podszewka jedwabna w kolorze czarnym. Przy dolnej krawędzi biała, tekstylna naszywka z napisem czarnymi literami: „LWÓW KATEDRA/NR INW. 111”.

Dalmatyka tworzy komplet z dalmatyką o numerze inwentarzowym ML/A/3874 i ornatem o numerze inwentarzowym ML/A/3876.

Nazwa

Dalmatyka czarna

Twórca

Nieznany

Datowanie

1. poł. XX w.

Materiał

Aksamit, taśma pasmanteryjna z nici z oplotem metalowym, podszewka jedwabna, tkanina usztywniająca

Technika

Szycie

Wymiary

Długość: 101 cm; szerokość: 112 cm

Pochodzenie

Dalmatyka została przekazana do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez metropolitę lwowskiego abpa Mieczysława Mokrzyckiego. Obiekt pochodzi z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (najprawdopodobniej z bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie), której siedziba w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie.

Numer inwentarzowy

ML/A/3873

Autorka notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content