Epitrachelion

Epitrachelion w formie długiej szarfy z lnianego, białego płótna zszytej wzdłuż dłuższych boków, z pozostawieniem w górnej części otworu na głowę; pod szyją haftka. Awers zdobiony kolorowym haftem krzyżykowym z powtarzalnych motywów na osi pionowej: na przemian motyw krzyża równoramiennego i geometrycznej kompozycji złożonej z kwadratu z małym krzyżem, opisanym na rombie, ujętym na osi pionowej przez dwa mniejsze romby. Wzdłuż krawędzi ornament ciągły złożony z haftowanych drobnych krzyżyków. Wokół szyi od wewnątrz naszyty biały, bawełniany kołnierzyk z ażurowym haftem. Przy dolnych krawędziach barwne, plecione frędzle. Podszewka bawełniana, czerwona.

Nazwa

Epitrachelion

Twórca

Nieznany

Datowanie

1. ćw. XX w.

Materiał

Płótno lniane, płótno bawełniane, nić bawełniana, frędzle plecione z nici bawełnianej, tkanina usztywniająca, podszewka bawełniana

Technika

Haft krzyżykowy, haft ażurowy

Wymiary

Długość: 269 cm; szerokość: 30,5 cm

Pochodzenie

Epitrachelion został przekazany do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafił najpewniej z jednej z cerkwi (Chotylub, Dachnów, Gorajec, Niemstów, Nowy Lubliniec, Nowe Sioło, Stary Lubliniec, Żuków ob. Kowalówka), które parafia w Cieszanowie lub z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej i ukraińskiej znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie) za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej.

Numer inwentarzowy

ML/A/3417

Autorka notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content