Ikona Matki Bożej Kazańskiej

Ikona w formie prostokąta stojącego, wykonana w technice olejnej na blasze. Przedstawienie Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, w typie Hodegetri, umieszczone w drewnianej kasecie o zaokrąglonych narożach, za szkłem.

Twarz i dłonie Matki Bożej i Dzieciątka opracowane malarsko w tonacji brązowej. Szaty postaci oraz tło trybowane z podkreśleniem zarysów szat i nimbów, ujęte ramką zdobioną ornamentem geometrycznym; na dolnym pasie ramki malowany napis cyrylicą: „КАЗАНСКІЖ П.Б.”.

Maryja ukazana w półpostaci, na wprost, bez widocznych dłoni. Głowa lekko pochylona w prawo, ujęta w kolisty nimb dekorowany z zewnątrz ornamentem geometrycznym. Głowa i ramiona osłonięte maforionem.

Dzieciątko Jezus ukazane po prawej stronie, w popiersiu. Skierowane na wprost, z prawą ręką przesuniętą w lewo; dłoń lekko uniesiona w geście błogosławieństwa; lewa ręka zgięta w łokciu, dłoń osłonięta płaszczem. Postać ubrana w suknię i płaszcz przerzucony przez lewe ramię. Wokół głowy nimb kolisty z ornamentem geometrycznym.

Kasetka z otwieranymi drzwiczkami, zamykanymi na haczyk, osadzony pośrodku lewej, bocznej ścianki. Drzwiczki w formie profilowanej, złoconej, głębokiej ramki. Odwrocie gładkie, naroża fazowane. Pośrodku górnej krawędzi kolisty uchwyt do zawieszania.

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Ikona Matki Bożej Kazańskiej

Twórca

Nieznany

Datowanie

XIX w.

Materiał

Blacha trybowana, drewno, szkło, złoto

Technika

Tempera

Wymiary

Wysokość: 25,5 cm; szerokość: 22 cm; głębokość: 6 cm

Pochodzenie

Ikona została przekazana do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez Urząd Celny w Przemyślu. Pochodzi najprawdopodobniej z terenu Ukrainy lub Rosji.

Numer inwentarzowy

ML/A/1747

Autor notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content