Koronka

Koronka szydełkowa i igłowa, na zarysie trapezu, z mankietu rękawa szaty liturgicznej; biała, naszyta na czerwony, prążkowany ryps.

Powierzchnia wypełniona powtarzalnym wzorem geometryczno-roślinnym w dwóch pasach. Pas przy węższym boku z koronki szydełkowej o motywach geometrycznych: rząd rombów wypełnionych kolistymi rozetami, ujętych liniami zygzakowatymi. Pas przy szerszym boku z koronki igłowej, ażurowy, z motywem palmet wyznaczonych szerszymi paskami. U nasady palmet drobne kółka. Krawędzie palmet tworzą od zewnątrz szeroką linię falistą.

Koronka tworzy parę z koronką o numerze inwentarzowym ML/A/4286. Analogia do koronek o numerach inwentarzowych: ML/A/4272 i ML/A/4273.

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Koronka

Twórca

Nieznany

Datowanie

1. poł. XX w.

Materiał

Nić bawełniana, atłas

Technika

Koronka maszynowa

Wymiary

Długość: 21 cm; szerokość: 19 cm

Pochodzenie

Koronka została przekazana do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez metropolitę lwowskiego abpa Mieczysława Mokrzyckiego. Obiekt pochodzi z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej, której siedziba w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie.

Numer inwentarzowy

ML/A/4285

Autorka notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content