Kubek kiduszowy

Naczynie obrzędowe z blachy srebrnej, w kształcie niewielkiego kubka, złożonego z dzwonowatej czary na niskim cokoliku. Zdobione grawerowanym ornamentem geometrycznym i architektoniczno-roślinnym.

Płaszcz czary w górnej części nieznacznie odchylony na zewnątrz. Krawędź wylewu wywinięta na zewnątrz. U podstawy czary wydzielony cokolik tworzący niską, kolistą stopkę. Płaszcz zdobiony bogatą dekoracją grawerowaną, z motywem czterech owalnych kartuszy; kartusze wydzielone linami kropkowanymi, flankowane mniejszymi polami trójkątnymi i trapezowatymi, ujęte od dołu i góry wąskimi pasami wydzielonymi liniami zygzakowatymi. W polach kartuszy motywy: 1. Mniejszy kartusz o pustym polu, ujęty stylizowanymi listkami; 2 i 3. Motyw wedutowy – budynek z wieżą i budynek zbliżony do bożnicy; 4. Gałązka o mięsistych liściach.

Na dnie punce: Litery „BC”, pod nimi pozioma kreska, poniżej cyfry „1887”, dalej liczba „84”, nieczytelny znak oraz litery „HB”.

Nazwa

Kubek kiduszowy

Twórca

Nieznany

Datowanie

Kon. XIX w.

Materiał

Blacha srebrna

Technika

Kucie, grawerowanie

Wymiary

Wysokość: 6,3 cm; średnica: 2,8 cm (dno), 5,2 cm (górna krawędź)

Pochodzenie

Obiekt, pochodzący najpewniej z terenu powiatu lubaczowskiego (Lubaczów?), został przekazany do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez mieszkańca Lubaczowa

Numer inwentarzowy

ML/A/36

Autor notki

Marek Szajda

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content