Kubek kiduszowy

Naczynie obrzędowe z blachy miedzianej, pierwotnie srebrzonej, niewielkich rozmiarów, w kształcie dzwonowatej czary na niskim cokoliku. Powierzchnia zdobiona grawerowanym ornamentem geometrycznym.

Czara o średnicy nieznacznie rozszerzającej się ku górze. Krawędź wylewu wywinięta na zewnątrz. U podstawy czary wydzielony cokolik tworzący niską, kolistą stopkę. Płaszcz zdobiony grawerowaną dekoracją w formie profilowanego kartusza o pustym polu.

Kubki kiduszowe, również jako pucharki czy kielichy kiduszowe, są naczyniami obrzędowymi używanymi podczas domowej liturgii szabatu. Ich nazwa pochodzi od hebrajskiego słowa „kidusz” oznaczającego uświęcenie, będącego nazwą modlitwy odmawianej najczęściej przez mężczyznę w obecności całej rodziny w piątkowy wieczór, na rozpoczęcie szabatu, a także innych świąt. Modlitwa ta składa się z błogosławieństwa wina w pucharku kiduszowym oraz dnia szabatu (obchodzonego święta). Dopiero po nim następuje uroczysty posiłek. Kidusz, zwany też drugim czy wielkim, odmawiano również w sobotę rano przed jedzeniem.

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Kubek kiduszowy

Twórca

Nieznany

Datowanie

XIX w.

Materiał

Miedź posrebrzana

Technika

Kucie, grawerowanie

Wymiary

Wysokość: 4 cm; średnica: 2 cm (dna), 3,4 cm (górnej krawędzi)

Pochodzenie

Obiekt, pochodzący najpewniej z terenu powiatu lubaczowskiego (Lubaczów?), został przekazany do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez mieszkańca Lubaczowa.

Numer inwentarzowy

ML/A/32

Autor notki

Marek Szajda

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content