Orant czerwony

Ornat czerwony, w typie rzymskim, złożony z dwóch podłużnych części złączonych na ramionach i rozciętych po bokach. Przód w kształcie zbliżonym do gruszkowatego; w górnej części otwór na głowę; tył w dolnej części nieznacznie zaokrąglony; w górnej części imitacja kaptura nałożonego na górną część preteksty.

Kolumny proste wypełnione czerwonym, gładkim atłasem (przednia), czerwonym, wzorzystym adamaszkiem (tylna). Deseń tylnej kolumny z motywem wici kwiatowej zakomponowanej na osi pionowej, zbudowanej z róż, kłosów oraz lancetowatych liści.

Boki wypełnione fragmentami tkaniny jedwabnej broszowanej nicią metalową. Wzór roślinny o zwartym układzie, złożony z owoców granatu na łukowato wygiętych gałązkach, pomiędzy nimi kwiaty tulipana i strzępiaste liście. Motywy złote na czerwonym tle.

Pionowe kolumny i podziały wewnętrzne na ramionach z imitacją kaptura lamowane złotym galonem o deseniu z plecionki i winnych gron. Podszewka bawełniana w kolorze beżowym. Na powierzchni odręczny napis kredką: „N 2DO”; piórem: „58”.

Nazwa

Orant czerwony

Twórca

Nieznany

Datowanie

XIX w., 1. poł. XVII w. (tkanina boków ornatu)

Materiał

Adamaszek jedwabny, atłas, jedwab z nicią metalową - kemha, lniana tkanina usztywniająca, podszewka lniana, złote galony

Technika

Szycie

Wymiary

Długość: 98 cm; szerokość: 66 cm

Pochodzenie

Ornat pochodzi z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej, której siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie. Do zbiorów Muzeum Kresów w Lubaczowie trafił jako dar metropolity lwowskiego abpa Mieczysława Mokrzyckiego.

Numer inwentarzowy

ML/A/4077

Autor notki

Paulina Korneluk

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content