Pocztówka „Typy huculskie. Stara Hucułka”

Na awersie przedstawienie w formie prostokąta stojącego z wąskim paskiem niezadrukowanym przy dolnej, węższej krawędzi. Fotograficzny portret starej kobiety palącej fajkę, ukazanej w półpostaci, na wprost. Postać ubrana w huculski strój ludowy: wzorzystą chustę na głowie z guzami przy skroniach; pod szyją ozdoby – dwurzędowy naszyjnik z koralików, dolny rząd złożony z monet; lnianą koszulę z nałożonymi na łokcie skórzanymi rękawami (?); kożuszek (keptar) zdobiony szlakami aplikacji w formie trójkątnych zębów, zapinany na pętelki (widoczna jedna). W prawej ręce uniesionej na wysokości szyi postać trzyma fajkę z cybuchem w ustach; w lewej dłoni trzymana pionowo laska ze zdobioną rękojeścią zwieńczoną gałką.

Rewers w formie prostokąta leżącego podzielonego na dwie równe połowy – na korespondencję (strona lewa) i adres (strona prawa). W górnej części pola na korespondencję nadruk w dwóch linijkach w języku polskim i ukraińskim: „Typy huculskie. Stara Hucułka./Huculski typy. Stara Hucułka.”. Pośrodku, na osi pionowej napis w j. polskim: „Wyd. Art. Fot. M. Seńkowski, Kosów 1928/Naśladownictwo zastrzeżone”, poniżej liczba: „N 40.”. Na stronie adresowej cztery poziome kropkowane pasy. W prawym górnym rogu słabo czytelny odcisk okrągłej pieczęci z napisem w otoku: „POL. TOW. KSIĘG. KOL. S.A. „RUCH”, w centrum liczba „12” (ostania liczba poprawiona wtórnie ołówkiem na „0”).

Pocztówka niewypełniona, bez obiegu.

>>> Zobacz obiekt na Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej >>>

 

Nazwa

Pocztówka „Typy huculskie. Stara Hucułka”

Twórca

Nieznany

Datowanie

1928 r.

Materiał

Papier, karton

Technika

Druk, rotograwiura w sepii

Wymiary

Wysokość: 8,7 cm; szerokość: 13,7 cm

Pochodzenie

Pocztówka została przekazana do Muzeum Kresów w Lubaczowie przez parafię pw. św. Wojciecha w Cieszanowie. Do zbiorów parafii trafiła najpewniej z terenów rzymskokatolickiej archidiecezji lwowskiej (jej siedziba, w związku ze zmianą granic wraz z końcem II wojny światowej i przesiedleniami ludności polskiej, znalazła się od 1946 r. w Lubaczowie), za pośrednictwem ks. Józefa Kłosa, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a od 1 września 1946 r. proboszcza parafii cieszanowskiej.

Numer inwentarzowy

ML/E/2796

Autor notki

Janusz Mazur

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

ul. Jana III Sobieskiego 4
37-600 Lubaczów

Radruż 13
37-620 Horyniec-Zdrój

Nowe Brusno 103
37-620 Horyniec-Zdrój

Skip to content